Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Prezentacja projektu „Europejski System Rozwoju CERTUA” w Winnicy

Prezentacja projektu „Europejski System Rozwoju CERTUA” w Winnicy

Prezes SIEW Krzysztof Kalita27 kwietnia w stolicy Podola kieleckie Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód zaprezentowało kolejny projekt, mający na celu otwarcie się polonijnych, ukraińskich przedsiębiorstw na Europę i świat.

Projekt „Europejski System Rozwoju CERTUA” jest skierowany do 40. małych firm i przedsiębiorstw w obwodzie winnickim, które planują wprowadzić u siebie efektywny system zarządzania jakością produkcji zgodnie z wymogami ISO 9000 raz ISO 22000, doradztwo prawne i finansowe. W ramach realizacji projektu przedstawiciele podolskich firm odwiedzą Targi Kielce i wezmą udział w specjalistycznych warsztatach z udziałem wiodących specjalistów z Polski.

Na spotkaniu z przedstawicielami biznesu i mediami w sali konferencyjnej Winnickiej Izby Handlowo-Przemysłowej (WIHP) pojawili się główni partnerzy przedsięwzięcia – prezes SIEW Krzysztof Kalita, wiceprezes WIHP Stepan Łytkan, prezes Winnickiego Kulturalno-Oświatowego Związku Polaków Alicja Ratyńska oraz prezes Stowarzyszenia „Kresowiacy” Jerzy Wójcicki. Wsparcie polskich organizacji było ważnym warunkiem dla zaakceptowania projektu przez Senat RP, który w 2016 roku przejął kontrolę na finansowaniem inicjatyw, związanych z Polakami za granicą.

Konferencję w Winnicy zaszczycił swoją obecnością wicekonsul KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski.

Pan Stepan Łytkan opisał zasady udziału w projekcie firm, zainteresowanych rozwojem i perspektywami wyjścia na rynek światowy. Krzysztof Kalita podsumował poprzednie doświadczenie Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód w dziedzinie realizacji polsko-ukrańskich projektów w ubiegłych latach w obwodzie chmielnickim i winnickim. Alicja Ratyńska zaznaczyła, że współpraca jej organizacji z zespołem SIEW trwa od 5 lat i wręczyła prezesowi Kalicie odznakę z okazji 20-lecia WKOZP.

Jerzy Wójcicki podkreślił, że projekty SIEW noszą wymiar rozwojowy i pomagają Polakom i Ukraińcom na Podolu poszerzać horyzonty swojej działalności oraz wspomniał o 96. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu Piłsudski-Petlura, którą obecnie obchodzimy. Konsul Wojciech Mrozowski, witając licznie zebranych na sali gości, potwierdził, że Polska będzie nadal pomagała Ukrainie i polskiej mniejszości, również poprzez wsparcie projektów, podobnych do tych, które realizuje SIEW.

Partnerzy projektu dokonali publicznego podpisania umowy o realizacji projektu i wykonali wspólne zdjęcie.

Partnerem medialnym projektu „Europejski System Rozwoju CERTUA”  jest gazeta i portal „Słowo Polskie”.

Słowo Polskie, 27.04.16 r.