Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Prezentacja książki „Mowa polska na Bukownie. Rumunia – Ukraina” w Czerniowcach

Prezentacja książki „Mowa polska na Bukownie. Rumunia – Ukraina” w Czerniowcach

W dniu 27 sierpnia br. w Domu Polskim w Czerniowcach przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy odbyła się prezentacja książki „Mowa polska na Bukownie. Rumunia – Ukraina”, która została wydana przez Instytut Slawistyki PAN i była owocem projektu naukowego trwającego w latach 2015-2018.

Zespół badaczy w składzie dr hab. Heleny Krasowskiej, dr Magdaleny Pokrzyńskiej, prof. Lecha Aleksego Suchomłynowa, zgromadzili bezcenne materiały, które dokumentują nie tylko stan polskiej mowy na Bukowinie Karpackiej, ale także przedstawiają wpływ określonych wydarzeń historycznych, polityki i ideologii na losy Polaków zamieszkałych Bukowinę, a także rolę języka polskiego w danym regionie oraz możliwości uczenia się go.

Jest to bezcenna dokumentacja jednego z ginących języków.

Zebrany materiał dokumentacyjny składa się z 260 godzin nagrań, 20 229 fotografii i skanów różnego rodzaju przedmiotów i dokumentów. W książce przytoczono wypowiedzi rozmówców tak, aby zachować oryginalność mowy oraz formę językową. Gramatyka, styl, składnia zostały zapisane bez zmian. Poza tym tekst został uzupełniony o część multimedialną (nagrania wybranych wywiadów).

Prezentacja książki była też okazją do spotkania Konsula Generalnego Damiana Ciarcińskiego z miejscowymi Polakami, a także wykładowcami uniwersytetu, którzy licznie zgromadzili się w Domu Polskim.

Przy okazji tego wydarzenia Konsul Generalny wraz z profesorami z Polski odwiedzili Centrum Studiów Slawistycznych na Uniwersytecie Narodowym im. J. Fedkowycza w Czerniowcach.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 29 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code