Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Prezentacja ekspozycji «Mazury. Mgnienie, które pozostanie w pamięci»

Prezentacja ekspozycji «Mazury. Mgnienie, które pozostanie w pamięci»

24 września w mieście Chmielnicki (b. Płoskirów, Ukraina) odbyła się prezentacja projektu pt. «Mazury. Mgnienie, które pozostanie w pamięci”, podczas której została przedstawiona ekspozycja  prezentująca historię i kulturę podolskich Mazurów.

Podolscy Mazury – to potomkowie przesiedleńców z polskiego Mazowsza, którzy w poszukiwaniu żyznych ziem uprawnych i wolności, w XVII wieku przenieśli się na Podole. Z tych czasów, zwarcie zamieszkują całe wsie i obszary na Podolu . Mazury zawsze trzymali się razem, mieli zgraną społeczność, i właśnie to pomogło im zachować i rozwijać autentyczną kulturę w warunkach polityki asymilacji, represji i prześladowań, która rozpoczęła się jeszcze w czasach carskiej Rosji i była kontynuowana za władzy radzieckiej.

Projekt „Zawiłe tropy historii ukraińskich Mazurów. Mgnienie, które pozostanie w pamięci”, jest realizowany przy wsparciu ukraińskiej Fundacji Kultury, umożliwił przedstawienie historii i kultury podolskih Mazurów na równi z innymi, bardziej znanymi w Europie Środkowej i Wschodniej grupami Mazurów (Mazury pruskie i małopolskie), którzy w XVI-XVII wieku przesiedlali się z terenu Mazowsza na inne ziemie.

Na prezentacji każdy chętny mógł otrzymać egzemplarz książki „Mazury. Żywe historie” wydanej w 3 językach, w której znalazły się wspomnienia potomków pierwszych przesiedleńców dotyczące historii,  obyczajowości, kultury Mazurów. Również została przedstawiona strona internetowa „Mazury. Historia”, gdzie umieszczane są stare zdjęcia, dokumenty i historie rodzinne podolskih Mazurów ‒ mazurstory.com

Słowo Polskie za SKC „Płoskirów”, 4 października 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code