Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Premier Izraela zarządził zmniejszyć stopień kontaktów roboczych z Ukrainą

Premier Izraela zarządził zmniejszyć stopień kontaktów roboczych z Ukrainą

Izraelskie osiedla na terenie Palestyny. Źródło: TSN.UAIzraelski premier Benjamin Netanyahu nakazał Ministerstwu Spraw Zagranicznych zredukować kontakty robocze z 12 krajami, które głosowały przeciwko Izraelowi w RB ONZ, w tym z Ukrainą.

Netanyahu zaapelował także do mieszkańców Izraela by mniej podróżowali do krajów, które poparły rezolucję, wymagającą od Izraela zaprzestać budowę żydowskich osiedli na terenach okupowanej Palestyny, łącznie ze Wschodnim Jeruzalem.

Jednym z krajów, który poparł rezolucję, była Ukraina. Pierwszą reakcją strony izraelskiej na postawę ukraińskiej delegacji, która zasiada w RB ONZ, było odwołanie wizyty ukraińskiego premiera Wołodymyra Hrojsmana do Izraela, która miała odbyć się w dniach 27-28 grudnia.

Premier Izraela także wezwał do siebie ambasadora USA, kraju, który wstrzymał się od głosowania za rezolucję.

25 grudnia stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Wołodymyr Jelczenko porównał okupację przez Izrael terenów Palestyny z okupacją Krymu przez Rosję: „Izraelskie osiedla na terenie Palestyny nie są zgodne z prawem międzynarodowym, tak samo, jak i okupacja Krymu przez Rosję”.

Słowo Polskie, 26.12.16 r.