Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Prawosławni ukraińskiego patriarchatu przekazali były kościół katolikom

Prawosławni ukraińskiego patriarchatu przekazali były kościół katolikom

Fot. religionpravda.com.ua

Kościół dominikański w Bohorodczanach obwodu iwano-frankowskiego to zabytek architektury o znaczeniu narodowym. W czerwcu został przekazany na własność wspólnocie Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Kościół, jak podaje strona kmc.media, wcześniej był użytkowany przez wspólnotę Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, ale ta po zbudowaniu własnej cerkwi nie przeciwstawiała się przekazaniu budowli sakralnej jej poprzednim właścicielom, na podstawie materiałów archiwalnych i zgodnie z obowiązującym prawem.

Przewodniczący  Iwano-frankowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Witalij Fedoriw podpisał rozporządzenie o przekazaniu do nieodpłatnego użytku kościoła oo.dominikanów wspólnocie rzymskokatolickiej.

„Wyjątkowe w swej istocie wydarzenie – przykład budowy państwowości, porozumienia między rzymskokatolikami i prawosławnymi. Pomimo różnych przeszkód ze strony przewodniczącego gromady Zaremby, który był zmuszony uznać swój błąd i skasować nielegalną >>prywatyzację<< kościoła. Proszę go o powstrzymanie się od nieprawdziwych komentarzy, jak było to w przypadku listu hierarchy Josafata. Społeczeństwo osiągnęło porozumienia i pojednania bez Zaremby, więc niech tak pozostanie nadal. Pokój i zgoda – przykład Bohorodczan dla całej Ukrainy”, – powiedział były przewodniczący bohorodczańskiej rejonowej Administracji Państwowej Franko Jeżak.

Lidia Baranowska za: kmc. media, 24 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code