Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Praca polonisty to duże wyzwanie i wielka satysfakcja

Praca polonisty to duże wyzwanie i wielka satysfakcja

Szkolenia dla nauczycieli języka polskiego „Świadomość językowa i kulturowa w praktyce nauczania języka polskiego poza Polską” odbyły się już po raz drugi w Winnicy w dniach  25-27 sierpnia 2017 roku.

W roli trenerek wspaniale spisały się zaproszone z Polski zostały pani profesor Beata Obsulewicz-Niewińska i pani Małgorzata Małyska. Zajęcia także prowadziły pani Larysa Kowalenko (Winnicka Akademia Kształcenia Ustawicznego) i pani Maria Kozyrska-Mazur (Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”).

Na szkolenia zgłosili się nauczyciele języka polskiego ze szkół ogólnokształcących, sobotnich i przedstawiciele organizacji polonijnych z całej Ukrainy. W ciągu trzech dni nauczyciele mieli możliwość rozszerzyć wiedzę dydaktyczną w zakresie rozpoznania zasobów osobistych i metodycznych. Uczestnikom warsztatów zaproponowano twórcze podejścia do prowadzenia zajęć z uczniami – zabawy, edukacja przez ruch, przykłady lekcji inspirowanych przez polskie teksty literackie, różne metody aktywizujące, a także były przedstawione instruktywno-metodyczne rekomendacje w nauczaniu języka polskiego w szkołach na Ukrainie.

Uroczyste rozpoczęcie szkoleń odbyło się w pomieszczeniu Winnickiej Akademii Kształcenia Ustawicznego 25 sierpnia. Obecna była pani konsul Urszula Filipkowska. Pierwszy dzień pracy wprowadził nauczycieli w sferę aktywności również wychowawczej. W ciągu dnia pracy nauczycieli mieli przerwę na obiad i kolację oraz dwie przerwy na kawę. Ten czas wykorzystywali również, żeby porozmawiać z trenerkami, jak również wymienić się swoim doświadczeniem. Po zakończeniu zajęć dydaktycznych na zaproszenie konsula Wojciecha Mrozowskiego uczestnicy szkolenia spotkali się z rajdowcami, którzy w ramach Rajdu Katyńskiego odwiedzili Winnicę.  Spotkanie pod tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego było pełne patriotyzmu i powagi. Poloniści, mieszkający na Ukrainie, po raz kolejny zobaczyli, że nie są samotni w swoich działaniach na rzecz wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i przyjaźni między narodami ukraińskim i polskim.

Drugi dzień był również bardzo owocny, zajęcia trwały do wieczora, a po kolacji w ramach programu kulturalnego została zorganizowana wycieczka krajoznawcza po mieście. Zawodowa przewodniczka z Winnickiego Centrum Turystycznego przez blisko trzy godziny opowiadała o wschodniej stolicy Podola. Nauczyciele chodzili po mieście i byli zachwyceni jego urokami. Dopiero późnym wieczorem wrócili do hotelu. Podsumowujący trzeci dzień został przeznaczony na omówienie kwestii aktywizacji zajęć z uczniami oraz plany na najbliższy rok szkolny. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał dyplom oraz podziękowanie. Uczestnicy otrzymali również książki metodyczne, podręczniki oraz dzieła autorów polskiej literatury pięknej.

Dla nauczycieli, którzy pracują od wielu lat jak również dla tych, którzy tylko zaczynają uczyć w szkołach i organizacjach – to było wspaniałe doświadczenie, które wykorzystają w procesie nauczania języka polskiego. Jak odnaleźć podejście do każdego swojego ucznia,  jak prawidłowo wytłumaczyć skomplikowaną regułę gramatyczną i przy tym utrzymać uwagę ucznia, co zrobić, żeby on pokochał język polski?  Na te wszystkie pytania uczestnicy otrzymali jedną odpowiedz: trzeba  lubić to, co robisz! I to jest najważniejsza zasada w nauczaniu dzieci i najlepsza motywacja.

Szkolenia zorganizowano w ramach realizacji projektu „Exercitia. Program skierowany do nauczycieli przedmiotów ojczystych z Białorusi, Niemiec i Ukrainy” przy pomocy Fundacji „Wolność i Demokracja”, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Winnickiej Akademii Kształcenia Ustawicznego oraz Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”.

Tetiana Kolesnyk, CRiP „Polonia”, zdjęcia: Aleksy Mazur, 13.09.17 r.

1 Comment

  1. Z zaciekawieniem przeczytałam artykuł i od razu przyszedł mi do głowy film „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Swego czasu był nawet konkurs na polskiego John Keating w którego wcielił się świętej pamięci Robin Williams.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *