Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Poznajemy swoje rodzinne miasto Żytomierz – czy dobrze go znasz?

Poznajemy swoje rodzinne miasto Żytomierz – czy dobrze go znasz?

Przy budynku, w którym urodził się Jarosław Dąbrowski, jeden ze współorganizatorów Powstania StyczniowegoO tym, że Żytomierz ma bogatą historię, która ściśle jest związana z Polską, wie każdy. Dlatego by sprawdzić poziom znajomości tej historii u miejscowej młodzieży, a może nawet i otworzyć nieznane strony książki pt. „Polski Żytomierz”, 12 października Dom Polski zorganizował bieg patrolowy.

Grę łączącą naukę i rozrywkę zatytułowaliśmy „Polski Żytomierz. Czy dobrze go znasz?”. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy uczniów klas starszych szkół żytomierskich, którzy jednocześnie uczęszczają na zajęcia języka polskiego w Domu Polskim.

Od placu Sobornego w centrum miasta wystartowało 5 pięcioosobowych drużyn. Trasa biegu  prowadziła przez 6 stacji – kościół Św. Zofii, pomnik Jana Pawła II, filharmonia, kościół Św. Jana z Dukli, budynek, gdzie urodził się J. Dąbrowski oraz budynek, w którym mieszkał J. Kraszewski. Na każdej stacji drużyny wykonywały pewne zadania sportowe oraz odpowiadały na pytania dot. szczegółów historii miejsca, które zostało wybrane na stację.

Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w wykonaniu każdego z zadań. Końcowym punktem był Dom Polski, gdzie prawie po 50 minutach od początku biegu pojawili się zwycięzcy – drużyna „Żółta karta” (Maria Kruczeniuk, Maryna Żurid, Eduard Kantor oraz Artem Ciwko).

Najlepsi otrzymali prezenty od Domu Polskiego, a wszyscy inni – niezapomniane wrażenia i dobry humor.
Zaangażowanie dzieci i młodzieży w życie polskiej wspólnoty miasta, zachęcanie do poznania historii i kultury Polski to jedne z głównych celów działalności Domu Polskiego. Każdy nasz projekt jest małą cegiełką w budowaniu postaw tożsamości narodowej u młodego pokolenia Polaków na Ukrainie.

Natalia Michajłowska, bwp

Zdjęcia z żytomierskiego biegu

{morfeo 428}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code