Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Poznajemy Paderewskiego w Chmielnickim (uaktualnione)

Poznajemy Paderewskiego w Chmielnickim (uaktualnione)

Koncert pod taką nazwą odbył się 10 marca 2013 roku w byłym Płoskirowie – stolicy obwodu chmielnickiego. To już druga edycja tej imprezy. Pierwsza odbyła się we Lwowie w listopadzie ubiegłego roku. Teraz dzięki uprzejmości organizatorów – Konsulatu Generalnego w Winnicy, Instytutu Polskiego w Kijowie, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” a także Polsko-Ukraińskiej Fundacji Ignacego Jana Paderewskiego także i mieszkańcy Podola otrzymali możliwość przybliżyć sobie twórczość wybitnego Polaka, który przyczynił się do odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej Polski w drugiej dekadzie XX wieku. Właśnie muzykę Paderewskiego, a także Wasksa i Łaniuka zagrali w sali filharmonii chmielnickiej goście ze Lwowa – młodzieżowa akademicka orkiestra symfoniczna „INSO-Lwów” i laureatka mędzynarodowych konkursów muzyki klasycznej Marianna Gumecka (fortepian).

Na sali zebrało się łącznie około 650 widzów – aktywiści polskich środowisk na Podolu, katolickie duchowieństwo a także przedstawiciele ukraińskiej inteligencji i miejscowych władz.

Pomieszczenie, gdzie odbywał się koncert udekorowano kwiatami, większość z których to – biało-czerwone róże, nawiązujące do kolorów flagi polskiej, w podniosłej i uroczystej atmosferze przedstawiono honorowych gości – konsula generalnego KG RP w Winnicy Krzysztofa Świderka, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longina Komołowskiego, dyrektor biura „Wspólnoty Polskiej” Ilonę Popławską a także prezesa fundacji im. I.J. Paderewskiego Adama Bala.

Sam koncert był przeprowadzony na najwyższym poziomie. Każdy występ „Lwowskich wirtuozów” wywoływał burze oklasków na sali. Nostalgiczne nuty przeplatały się z potężną siłą radosnych motywów muzyki Paderewskiego i dalej przekazywały się publiczności, która wchłaniała te emocje całą duszą i sercem…

Gdy ucichły dźwięki fortepianu i orkiestry symfonicznej, Adam Bala i Longin Komołowski opowiedzieli o historii powstania pomysłu zorganizowania koncertu „Poznajemy Paderewskiego”, nawiązując do postaci wybitnego polityka i artysty, syna ziemi podolskiej Ignacego Jana Paderewskiego.

Następnie, w kameralnej sali filharmonii odbyło się spotkanie prezesów organizacji polskich obwodu chmielnickiego a także nauczycieli języka polskiego z przedstawicielami Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i polsko-ukraińskiej fundacji im. I.J. Paderewskiego. Dużo podziękowań padło pod adresem muzyków Marianny Gumieckiej a także dyrygenta orkiestry Włodzimierza Sywochipa. Jak powiedziała pani Eugenia Bogdan, wykładowca jednej z ukraińskich uczelni muzycznych – muzyka Paderewskiego jest polską w szerokim kontekście tego słowa – podolską oraz wołyńską także. Podtrzymał ją także i dyrektor uczelni muzycznej z Wołoczyska, pan Żułkowski – na Podolu i na Wołyniu Paderewski wchłaniał miejscową kulturę z mlekiem matki, wywarła ona znaczący wpływ na kształtowanie się Paderewskiego jako osobistości.

W ramach spotkania każdy prezes organizacji polonijnej miał okazję opowiedzieć krótko o swojej organizacji, a konsul generalny Krzysztof Świderek przedstawił zebranym nową książkę o polskich cmentarzach na Podolu „Ocal mogiłę dziada-pradziada od zapomnienia”.
…Herbata i kawa już wystygły na stole a miejscowi Polacy nie spieszyli się do domów, często oddalonych od Chmielnickiego nawet o 80-100 kilometrów. Tutaj w rodzinnym gronie jeszcze długo brzmiały rozmowy o wielkim Polaku z Podola, który zapisał się na stronach historii nie tylko Polski ale i całej Europy.

FM, Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z koncertu i spotkania w Chmielnickim

{morfeo 278}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code