Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Pożegnanie roku szkolnego na Sobotnich Kółkach Twórczych w Domu Polskim

Pożegnanie roku szkolnego na Sobotnich Kółkach Twórczych w Domu Polskim

Rok 2018-2019 był szóstym rokiem szkolnym, kiedy realizowano projekt edukacyjny Domu Polskiego „Sobotnie Kółka Twórcze dla dzieci”.

Tak samo, jak i latach poprzednich zajęcia te zwiedzało około 180 uczniów. Oprócz zajęć językowych dzieciaki aktywnie uczestniczyły w różnych konkursach i imprezach.
Pierwszy semestr rozpoczął się od konkursu recytatorskiego pt. „Te słowa istniały zawsze”, w którym uczestniczyło 20 dzieciaków 9-14 lat. W listopadzie ubiegłego roku wyjątkowo uroczyście obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, a w grudniu i styczniu – kolędowaliśmy ku chwale Dzieciątka Jezus. W II semestrze także się nie nudziliśmy – już po raz drugi organizowaliśmy spotkanie formacie okrągłego stołu pt. „Moja polska rodzina”, odbyły się także nasze tradycyjne konkursy rozrywkowe „Mister Domu Polskiego” oraz „Miss Polska Wiosna”.

A podczas pogodnego weekendu majowego uczniowie Kółek wyruszyli z wycieczką do Kamieńca-Podolskiego i Chocimia.
Żeby podsumować ten owocny w rozmaite wydarzenia rok szkolny 26 maja 2019 r. na Sali Obwodowej Biblioteki Dziecięcej odbyła się uroczystość ostatniego dzwonka na Sobotnich Kółkach Twórczych. Na święto zebrali się uczniowie, ich rodzice i rodzeństwo, babcie i dziadkowie. Spotkanie otworzyły uczennicy Kółek Anastazja Pelc i Anastazja Melnyk Walcem Fryderyka Chopina.

Następnie dyplomy za wyjątkowe osiągnięcia w nauce języka polskiego dla najlepszych uczniów wręczyła dyrektor Domu Polskiego pani Irena Perszko. W tym roku szkolnym dyplomy i prezenty otrzymało 17 uczniów. Także dyplomami i prezentami odznaczono najmłodszych uczestników Kółek – pięcioletnich Aleksandrę Butow oraz Tymura Kłymyka. Za wyjątkowy talent plastyczny i aktywny udział w zajęciach z rysowania dyplomy otrzymało pięcioro uczniów.

Bardzo wzruszającym okazało się pożegnanie z absolwentami Kółek – uczniami IX klasy, których w tym roku mieliśmy 11 osób. Dla nich wręczono świadectwa ukończenia Sobotnich Kółek Twórczych oraz prezenty od Domu Polskiego.

Pani dyrektor także podziękowała nauczycielom Kółek – Julii Bojko, Julii Nowickiej, Janie Kurnosow, Wiktorii Oleksiuk, Annie Janczak, Larysie Bojko, które w ciągu roku gorliwie pracowali z dziećmi na zajęciach i podczas przygotowania przedsięwzięć okolicznościowych.

Program uroczystości oprócz odznaczeń i podziękowań zawierał występy naszych uczniów – na fortepianie zagrały siostry Szczerbań – Wiktoria i Zofia. Nie zabrakło recytacji polskiej poezji – Juliana Mambietowa zaprezentowała „Zosię-samosię” a Anastazja Antoniewska „Wakacje”.

Akordem finałowym uroczystości stał się koncert Dziecięcego Zespołu Wokalnego „Kwiaty”. Pod akompaniament pani Larysy Bojko mali artyści zaprezentowali dobrze znane i ulubione utwory „Oda do radości”, „Polskie kwiaty”, „Mango” oraz nowy repertuar – m.in. „Zabawa w pociąg”, „Piękna dziewczyna”, „Walczyk dla mamy”. Żegnając rok szkolny nie żegnamy się z naszymi dzieciakami – od 10 czerwca zaczynamy I edycję projektu Półkolonie dla dzieci z nauczaniem języka polskiego „Lato z Domem Polskim”!

Projekt edukacyjny „Sobotnie Kółka Twórcze” jest objęty wsparciem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Dom Polski w Żytomierzu, 28 maja 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code