Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Powstanie Styczniowe. Obchody w Winnicy

Powstanie Styczniowe. Obchody w Winnicy

22 stycznia w rocznicę Powstania styczniowego przy tablicy Józefa Piłsudskiego w Winnicy zgromadzili się miejscowi Polacy, by razem z przedstawicielami Winnickiego KG RP złożyć kwiaty i zapalić znicze dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce 150 lat temu na terenach zaboru rosyjskiego.

Na początku słowo zabrał konsul Sylwester Rudy. Określił znaczenie powstania dla późniejszych dziejów w historii Polski, a konsul Edyta Niedźwiedzka zaznaczyła, że powstanie dotyczyło wszystkich terenów I Rzeczypospolitej, a szczególnie – Rusi (tak wtedy nazywano tereny Ukrainy) oraz podziękowała zebranym za to, że nie zważając na roboczy dzień przybyli na miejsce, gdzie w 1920 roku stąpała noga Naczelnego Wodza.

Około 20 osób z Konfederacji Polaków Podola, Świetlicy Polskiej WKOZP, SP „Kresowiacy” i innych organizacji uczestniczyli we wtorkowej uroczystości. Jednocześnie w tym samym czasie – w Warszawie na Powązkach, prezydent RP Bronisław Komorowski uczestniczył w obchodach 150. rocznicy Powstania styczniowego wraz z elitą polityczną i kulturalną kraju. To symboliczne pojednanie dwóch uroczystości na Rusi i byłym Królestwie Polskim służy znakiem jedności Polaków, rozdzielonych granicą przez dwa mocarstwa pod koniec XVIII wieku.

Redakcja, zdjęcia – Irena Berezowska


Zdjęcia z ul. Sobornej w Winnicy, gdzie znajduje się tablica Józefa Piłsudskiego

{morfeo 263}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code