Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Powstanie cykl filmów dokumentalnych o zabytkach związanych z historią RP na terenach Ukrainy

Powstanie cykl filmów dokumentalnych o zabytkach związanych z historią RP na terenach Ukrainy

W 100 filmach dokumentalnych, przygotowanych za pomocą nowoczesnej techniki, zostaną zaprezentowane najpiękniejsze zabytki związane z polsko-ukraińską historią z perspektywy I Rzeczypospolitej.

Na liście miejscowości, objętych działaniami w ramkach projektu znaleźli się m.in. twierdze i świątynie m.in. w Kamieńcu Podolskim, Chocimiu, Zbarażu, Podhorcach i Lwowie, Podhorcach, Pomorzanach i Złoczowie.

„Te twierdze, zamki, pałace i kościoły są świadectwem świetności dawnej Rzeczypospolitej. Chcemy pokazać skalę, wielkość i rozmiar tego dziedzictwa, i w ten sposób ujawnić potencjał państwa w którym to dziedzictwo powstało” – zaznaczył jeden z inicjatorów projektu, szef Polskiego Instytutu w Kijowie Bartosz Musiałowicz.

Cykl krótkometrażowych filmów dokumentalnych zostanie rozprzestrzeniony zarówno w Polsce i na Ukrainie. Celem projektu „Polska-Ukraina. Śladami dziedzictwa historycznego” jest też zwrócenie uwagi na zły stan obiektów i potrzebę ich pilnej renowacji.

Projekt realizuje Towarzystwo Integracji Polska-Wschód przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Słowo Polskie, 10.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code