Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » „Podolski kwiat” w Sycowie(uzupełnione)

„Podolski kwiat” w Sycowie(uzupełnione)

W dn. 28.01-01.02.2011 r. w Sycowie na Dolnym Śląsku odbył się VIII Koncert Charytatywny na rzecz pomocy Rodakom na Białorusi i Ukrainie – „Rodacy – Rodakom”. Tradycyjnie już, w ostatnią sobotę stycznia w Sycowie spotykają się Polacy: ci ze wschodnich Kresów z zamieszkałymi w Polsce – i nasza tęsknota za Polską z ich sentymentem do Kresów. Bo nie sposób zrozumieć Polski bez pamięci o Kresach – o kulturze, sztuce i religii.
Zespół folklorystyczny “Podolski Kwiat” zaprezentował swój nowy program polskich i ukraińskich piosenek i tańców ludowych. Fantastyczna publiczność! Fantastyczna atmosfera, która ładuje nasze serca polskością i podnosi na duchu!

Po udanym koncercie w Sycowie, członkowie zespołu ukraińskiego „Podolski kwiat” zaśpiewali i zatańczyli w hali ogólnodostępnej łódzkiego lotniska, przed odlotem do Winnicy. Młodzież z Koziatynia na Ukrainie uczestniczyła w VIII Koncercie Charytatywnym na Rzecz Pomocy Rodakom na Białorusi i Ukrainie ”Rodacy – Rodakom”, który odbył się w Sycowie. Organizatorem koncertu był m.in. Krzysztof Świderek, konsul Generalny RP w Winnicy.

Po raz pierwszy w życiu młodzi artyści z Ukrainy mieli możliwość zobaczyć, jak wygląda ich kraj z okna samolotu. Wspaniała organizacja imprezy, dużo przyjemnych niespodzianek czekało na małych Kresowian na terenie woj. Dolnośląskiego. I, z pewnością można powiedzieć,że oni na pewno zasłużyli na to. Dzieci z miast, graniczących z III RP często wyjeżdżają na koncerty i wakacje do Polski, a dzieci z regionów, dalej położonych dużo rzadziej. Ale teraz, dzięki zaistnieniu w m.Winnica Konsulatu Generalnego RP, życie miejscowej Polonii zakręciło się z większą siłą, co zaowocuje w niedalekiej przyszłości wzrostem ilości patriotycznie nastawionej młodzieży, która z dumą utożsamia się z narodem Polskim.

Warto jeszcze pochwalić kierownictwo lotniska w Winnicy, które maksymalnie uprościło polonijnemu zespołowi z Koziatynia procedury celne i wylot samolotu do Łodzi i z powrotem. Miejmy nadzieję, że owa kulturalna i ekonomiczna współpraca będzie kontynuowana i znajdą się sponsorzy dla wyjazdu Kresowej Polonii na koncerty i imprezy podobne do tej, co odbyła się w Sycowie.

Galerją zdjęć z koncert

{morfeo 35}

Zdjęcie oraz relacje z koncerty zostały udostępnione przez rzecznika prasowego lotniska Łódź Panią Katarzynę Dobrowolską oraz Panią Natalię Czajkowską – kierowniczkę zespołu

Więcej o zespole „Podolski Kwiat” i Polonii Koziatynia na stronie internetowej Centrum Kultury Polskiej im T.Padury w Koziatyniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code