Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Powiat wrocławski pomaga lokalnej wspólnocie polskiej na ziemi lwowskiej

Powiat wrocławski pomaga lokalnej wspólnocie polskiej na ziemi lwowskiej

W sobotę 5 grudnia odbyło się spotkanie mikołajkowe w Sądowej Wiszni, w którym wzięli udział goście z Powiatu Wrocławskiego – Przewodniczący Komisji ds. Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Paweł Filipczak oraz redaktor Studia Wschód TVP Grażyna Orłowska – Sondej.

Organizator owego spotkania, prezes TKPZL w Sądowej Wiszni Halina Wójcicka, składa wyrazy szacunku i podziękowania mecenatom, bez których dane przedsięwzięcie nie byłoby zrealizowane, przede wszystkim nauczycielom i uczniom z polskich szkół w Siedlcach i Borowej, którzy zorganizowali zbiórkę prezentów, wolontariuszkom Agnieszce Zagrodnej i Martynie Haftarczyk a także innym osobom, jakie przyczyniły się do pięknego święta dla sądowowiszeńskiej młodzieży.

W imprezie uczestniczył także burmistrz Sądowej Wiszni Oleg Stankiewicz, radny Jarosław Wojcicki, dyrektor polskiej szkoły sobotnio-niedzielnej Irena Bechta, chór „Lilia” w pełnym składzie oraz przedstawiciele mediów – Wojciech Jankowski (KG) i Andrzej Szot z lokalnej gazety.

Celem przyjazdu delegacji z ziemi wrocławskiej także było nawiązanie kontaktów z władzami samorządowymi na terenie obwodu lwowskiego. Starostwo Powiatowe już od dłuższego czasu poszukuje partnera strategicznego z Ukrainy dla rozwijania wzajemnych stosunków międzynarodowych.

W trakcie wizyty doszło do spotkań z lokalnymi przedstawicielami władz – Tatianą Terlecką – przewodniczącą Rady Powiatu Stary Sambor, Olegiem Stankiewiczem – burmistrzem Sądowej Wiszni. Wstępne rozmowy doprowadziły do wspólnej chęci formalizowania współpracy międzynarodowej w bliskiej przyszłości.

Oprócz imprezy mikołajkowej Paweł Filipczak odwiedził ukraińską szkołę podstawową w Laszkach Murowanych oraz niedzielną polską szkołę w Sądowej Wiszni.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Jarosława Wójcickickiego, 09.12.15 r.


{morfeo 1067}

{youtube}{/youtube}