Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Potomkowie Belina-Brzozowskich przywieźli na Podole gotowy projekt ratowania rezydencji w Sokołówce

Potomkowie Belina-Brzozowskich przywieźli na Podole gotowy projekt ratowania rezydencji w Sokołówce

3 sierpnia w gmachu Winnickiej Administracji Obwodowej odbyło się spotkanie z udziałem gościa z Polski – Antoniego Beliny-Brzozowskiego z pierwszym zastępcą przewodniczącego Winnickiej Administracji Obwodowej Andrijem Gyżko, dyrektorem Departamentu Współpracy Międzynarodowej Wołodymyrem Mereżko, oraz kierownikami innych departamentów WAO. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele polskich środowisk biznesowych.

Antoni Belina-Brzozowski, który jest potomkiem byłych właścicieli Sokołówki (rej. krzyżopolski) i pięknego pałacu, położonego na jej terenie, zaprezentował projekt rewitalizacji pałacowo-parkowego zespołu w celu dostosowania obiektu do imprez kulturalno-biznesowych.

Gość z Warszawy podkreślił, że jego intencje nie są kierowane wyłącznie sentymentami do dziedzictwa przodków, lecz także mają stricte gospodarczy i komercyjny interes. – Chciałbym stworzyć wzorcowy tego typu obiekt na Ukrainie. W mojej wizji ma to być Polsko-Ukraińskie centrum kulturalne „Podole”, do współpracy przy tworzeniu którego dołączy się Lwowska Akademia Sztuk Pięknych. W tym ośrodku może znaleźć się Centrum wystaw międzynarodowych – platforma kontaktów sztuki i biznesu oraz rodzinne muzeum, ekspozycja historii rozwoju regionu w połączeniu z nowoczesnym hotelem – tłumaczył Pan Antoni.

Andrij Gyżko w imieniu władz obwodowych witając przedstawicieli kraju nad Wisłą zauważył, że cywilizowany świat zna wiele przypadków, kiedy potomkowie inwestują i pomagają szukać środki dla renowacji obiektów, które należały kiedyś do ich przodków.

– Pan Brzozowski ma dobre intencje wobec odnowienia pałacu w Sokołówce, który stanowi dla niego osobistą historyczną i rodzinną wartość. Chcemy tutaj w obecności fachowców omówić możliwości realizacji projektu z renowacji pałacu ze strony prawnej i finansowej – mówił Gyżko.

Realizacja projektu jest przewidziana na kilka następnych lat i jest podzielona na etapy. Jednym z podstawowych zadań jest budownictwo drogi dojazdowej do obiektu.

Strony polska i ukraińska są zainteresowane wspólną realizacją projektu i w ramach spotkania, głównym celem którego było przygotowanie wstępnej umowy o współpracy, omówiły kierunki jego realizacji w ramach czynnego ukraińskiego ustawodawstwa.

Słowo Polskie, zdjęcie: vin.gov.ua, 04.08.16 r.