Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Pospieszalscy z kolędą na Ukrainie

Pospieszalscy z kolędą na Ukrainie

7 stycznia we Lwowie, 8 w Samborze, 10 stycznia w Żytomierzu i 11 stycznia w Kijowie miejscowa społeczność polska i katolicka śpiewała kolędy razem z kilkunastoma muzykami z polskiej rodziny Pospieszalskich.

Ta dwupokoleniowa formacja muzyczna przywiozła na Ukrainę tradycyjne polskie kolędy w autorskich aranżacjach oraz reedycję swojej płyty kolędowej, na której znajduje się dziewięć najbardziej popularnych pieśni ku chwale narodzenia Dzieciątka Jezus.

W Żytomierzu koncert organizowano w miejscowej Filharmonii. Niedawno jej gmach poddano gruntownej renowacji i licznie zgromadzona publiczność nie musiała marznąć w kurtkach bowiem na sali było bardzo ciepło.

Organizatorami „Kolęd Pospieszalskich” na Ukrainie jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przy współpracy z kurią metropolitalną we Lwowie, polskim MSZ oraz Domem Polskim w Żytomierzu. Do Stolicy Wschodniego Wołynia na koncert przybyli goście z Winnicy, Szarogrodu, Berdyczowa, Dowbysza i wielu innych miejscowości Podola i Wołynia, gdzie mieszkają Polacy.

Koncert zaszczycili swoją obecnością konsul KG RP w Winnicy Urszula Filipkowska, duchowieństwo oraz prezesi organizacji polskich.
Impreza rozpoczęła się o 17.30 i trwała przez prawie dwie godziny. Młodsi i starsi Pospieszalscy poszli na całego i dali z siebie maksymalną moc pozytywnych emocji i pięknego wokalu.

– Najbardziej spodobała mi się kolęda „Przybieżeli do Betlejem”. Pospieszalscy przygotowali bardzo oryginalną aranżację, która zmieniła tę pieśń nie do poznania. Także zapamiętałam pana z trąbką, który bardzo żywiołowo podchodził do wykonywania utworów na swoim instrumencie – powiedziała po koncercie 10-letnia Ania z Winnicy.

Jak zwykle bywa na podobnych imprezach z udziałem polskich artystów, podolska i wołyńska publiczność rozruszała się już po drugim utworze. Najchętniej do tańca dołączali się młodzi słuchacze a starsze osoby podśpiewywały zwrotki dobrze znanych z dzieciństwa kolęd i klaskali w dłonie.

Słowo Polskie, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 11.01.17 r.