Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Płoskirów pożegnał się z ekipą SIEW

Płoskirów pożegnał się z ekipą SIEW

Objazdowa szkoła języka polskiego, organizowana przez kieleckie Stowarzyszenie Integracja Europa Wschód,  zakończyła swoją podróż po terenach Ukrainy. Jedno z ostatnich spotkań odbyło się w dawny Płoskirowie. Kilkadziesiąt osób, chętnych do wzięcia udziału w projekcie „PL+UA=EU…”  zebrało się w siedzibie City Centrum.

Rozmowy pomiedzy ekipą SIEW a uczniami rozpoczęły się dużo wcześniej od oficjalnego początku lekcji, bowiem prezes Krzysztof Kalita aktywnie interesował się stanem nauczania języka polskiego w obwodzie chmielnickim, wiadomościami z życia Polaków na tych terenach, etc.

Na początku lekcji Krzysztof przedstawił swoją ekipę lektorów i wolontariuszy, a także szczegółowo opowiedział o działalności Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód, w ramach której jest realizowany projekt „PL+UA=EU. Polsko-ukraińskie spotkania na drodze do zjednoczonej Europy”. Promował naukę w polskich uczelniach, poszukiwał partnerów w organizacji praktyk międzynarodowych warsztatów liderskich.

Sama lekcja zaczęła się od częstowania się smakołykami i witania się po polsku. Następnie odbyła się krótka lekcja z historii Polski, a mianowicie zgadywania wybitnych Polaków po usłyszeniu krótkich informacji o nich. Owo zgadywanie tak sprawnie udawało się obecnym uczniom, iż lektorzy rzadko czekali na odpowiedź więcej niż kilka sekund. Tak fenomenalna znajomość polskich królów, przywódców i noblistów mocno i przyjemnie zdziwiła polskich gości.

Na koniec lektorzy próbowali utrudnić lekcję czytaniem łamańców językowych w języku polskim, lecz tutaj też mieszkańcy Chmielnickiego wykazali się niebyle jakimi umiejętnościami. Wszystkie łamańce zostały przeczytane bez pomyłek, szybko i sprawnie.

Oczywiście wszystkie te wyczyny uczniów zostały szczodrze wynagrodzone w postaci firmowych koszulek, książek, słowników i innych przyjemności. Prezent dostał każdy uczestnik!

Na koniec lekcji Krzysztof raz jeszcze zachęcił obecnych do współpracy i wyraził nadzieję na jej owocną kontynuację.

Tekst oraz zdjęcia Sergiusz Tołtichin, 30.09.15 r.

{morfeo 986}

{youtube}{/youtube}