Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Poroszenko: Zwlekanie ze skasowaniem wiz dla Ukraińców – zły znak

Poroszenko: Zwlekanie ze skasowaniem wiz dla Ukraińców – zły znak

Źródło: president.gov.uaPrezydent Ukrainy podczas spotkania z ambasadorami innych krajów, które odbyło się 16 stycznia w Kijowie, przypomniał, że Ukraina wykonała wszystkie wymogi i dostosowała się do unijnych kryteriów i Ukraińcy mają prawo na bezwizowy wjazd do krajów Unii Europejskiej.

– Dzięki naszym wspólnym wysiłkom w 2016 roku udało się odnaleźć formułę odblokowania ratyfikowania Umowy stowarzyszeniowej z UE. W 2017 roku ta sprawa ma być dokończona. Po drugie ta umowa ma stać się faktem dokonanym. Po trzecie – Ukraińcy wreszcie mają otrzymać prawo jeździć do krajów UE bez wiz – mówił ukraiński prezydent.

– Przekładanie na późniejszy termin jest niesprawiedliwe, bo Ukraińcy zapłacili za taką możliwość wysoką cenę. I jednocześnie niebezpieczne, bo dalsze zwlekanie ze skasowaniem wiz doprowadza do utraty przez nich wiary w Europę – właśnie tego domaga się Rosja – dodał prezydent.

Datę podjęcia decyzji po skasowaniu wiz dla Ukraińców wielokrotnie przenoszono na późniejszy termin. Europarlament planował rozpatrzyć to pytanie 18 stycznia br, potem przeniósł na 1 lutego. Jeszcze później na stronie Europarlamentu pojawiła się nowa data debat na tematu „bezwizu”  dla Ukrainy – kwiecień 2017 roku, ale później ogłoszono, że to pomyłka i ta informacja zniknęła ze strony EP.

Słowo Polskie, 17.01.17 r.