Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Poroszenko odniósł się do decyzji polskiego Sejmu w sprawie Wołynia

Poroszenko odniósł się do decyzji polskiego Sejmu w sprawie Wołynia

Źródło: espreso.tvPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko jako jeden z pierwszych odreagował na uchwałę polskiego Sejmu, która nazwała Zbrodnię Wołyńską ludobójstwem.

Na swoim profilu w sieci Facebook szef państwa ukraińskiego napisał:

„Żałuję o decyzji polskiego Sejmu. Wiem, że dużo osób zechce wykorzystać ją dla politycznych spekulacji. Jednak musimy wrócić do przykazania, które pozostawił nam Jan Paweł II – przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Jedynie wspólnymi krokami dojdziemy do chrześcijańskiego przebaczenia i pojednania. Tylko razem będziemy w stanie wyjaśnić fakty wszystkich tragicznych stron wspólnej historii. Ja wierzę, że będziemy nadal szli właśnie tą drogą”.

Ostro ocharakteryzowała piątkową uchwałę ukraińska parlamentarzystka Hanna Gopko, powołując się na oświadczenie komitetu Rady Najwyższej Ukrainy do spraw zagranicznych:

Komitet RN ocenił, że ocena Tragedii Wołyńskiej ma wykrzywiony charakter i zwraca się do polskich kolegów z wielką prośbą by zaprzestać polityzowania tragicznych stron wspólnej polsko-ukraińskiej historii i skoncentrować wysiłek na budowaniu konstruktywnych stosunków między Polską i Ukrainą dla wzmacniania partnerstwa w demokratycznej Europie w oparciu o wartości europejskie.

Słowo Polskie, 22.07.16 r.