Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Poroszenko chce od Zachodu 1240 przenośnych zestawów rakietowych Javelin

Poroszenko chce od Zachodu 1240 przenośnych zestawów rakietowych Javelin

– Ukraina dobrowolnie zrezygnowała ze swojego arsenału jądrowego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA i Wielkiej Brytanii, które gwarantowały nam suwerenność i nietykalność granic. To nie znaczy, że angielscy czy amerykańscy żołnierze muszą walczyć na naszym terenie, lecz chcemy solidarności, płacąc za zachowanie systemu globalnego bezpieczeństwa życiem naszych obywateli – powiedział ukraiński prezydent w wywiadzie dla Wall Street Journal.

Dla skutecznej walki z rosyjskim agresorem Ukraina, według Poroszenki, potrzebuje 1240 przeciwlotniczych zestawów rakietowych Javelin (w wywiadzie ukraiński prezydent pozycjonuje ich, jako broń do walki z rosyjskimi czołgami).

W armii brytyjskiej Javeliny zostały zastąpione przez bardziej nowoczesne systemy walki z przeciwnikiem. Widocznie ukraińskie władze liczą na przekazanie przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię starych zapasów broni, wycofanej z użycia.

Słowo Polskie, 29.07.15 r.