Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Popularne w czasach PRL pigułki „Od bólu głowy z krzyżykiem” produkowano we Lwowie

Popularne w czasach PRL pigułki „Od bólu głowy z krzyżykiem” produkowano we Lwowie

Pigułki „Od bólu głowy” za czasów radzieckich produkowano we Lwowie! Taką ciekawostką dzielą się pracownicy nowego muzeum z gośćmi oglądającymi jego ekspozycje na fabryce farmaceutycznej „Gałyczfarm”.

Przed oficjalnym otwarciem własnego muzeum zespół przedsiębiorstwa blisko roku mozolnie zbierał unikatowe eksponaty, związane z historią produkcji leków. Teraz muzeum może pochwalić się ciekawą ekspozycją przedstawiającą ponad sto lat swojego istnienia, bowiem fabryka kilka razy zmieniała nazwę, formy własności i właścicieli.

Historia fabryki farmaceutycznej we Lwowie zaczęła się w 1911 roku, kiedy w tym mieście powstało przedsiębiorstwo „Lakoon”, produkujące lekarstwa zgodnie z tradycyjnymi technologiami i metodami. Pod koniec lat 30. fabryka została znacjonalizowana, a w czasach Związku Radzieckiego zmieniona w Lwowską Chemiczno-farmaceutyczną Fabrykę. W 1966 roku fabryka zaczęła produkować środki medyczne nawet na eksport, m.in. do Polski.

Goście, zwiedzający muzeum mogą zobaczyć ciekawe rarytasy wśród eksponatów – lekarskie naczynia z oryginalnymi papierowymi etykietkami z ponad 150-letnią historią, które wykorzystywano w starej lwowskiej aptece „Pod złotą gwiazdą”. Również tutaj można zobaczyć apteczne naczynia ze specjalnym metkowaniem systemu jakości farmaceutów w XIХ w., austriackie apteczne wagi z lat 80. XIХ w. W fabrycznej kolekcji znajdują się także unikatowe wzorce lekarstw, produkowanych grubo ponad 100 lat temu oraz sprzęt, który wykorzystywano podczas produkcji w tamtych czasach. Na przykład, prasa niemieckiej firmy Korsch, której używano na przedsiębiorstwie do lat 30. ХХ wieku oraz sprzęt, przy pomocy którego produkowano ampułki ze szklanych rurek.

Wśród eksponatów, które prezentują okres przemysłowo rozwiniętego przedsiębiorstwa w ХХ wieku, goście muzeum zobaczą tabletki „Od bólu głowy”, które fabryka produkowała w latach 70-90. dla eksportu do Polski. Teraz mało kto wie o tym, że w czasach Związku Radzieckiego fabryka we Lwowie otrzymała rozkaz odtworzyć lekarstwa „Od bólu głowy” wcześniej produkowane w polskiej przedwojennej farmaceutycznej firmie „Polfa”. Te pigułki były bardzo popularne wśród Polaków, którzy uważały je za najlepsze lekarstwa na ból głowy. W te czasy pigułki sprzedawano oprócz aptek, także w zwykłych malutkich kioskach z papierosami i gazetami.

Takie pigułki w Polsce nazywano „od bólu głowy z kogucikiem”, ponieważ na opakowywaniu widniał obrazek malutkiego czerwonego koguta. Lwowskie przedsiębiorstwo odtworzyło recepturę legendarnych pigułek i zorganizowało ich produkcję. Lecz na opakowywaniu, zamiast czerwonego koguta, pojawił się czerwienny krzyżyk. Później te tabletki Polacy nazywali już „od bólu głowy z krzyżykiem”. Między innymi, w te czasy na rok produkcja pigułek liczyła około 200-230 mln. opakowań! A fabryka produkowała te lekarstwa aż do początku lat 90. ХХ wieku.

Warto zauważyć, że dla zachowania eksponatów i w celu edukacyjnym, pomieszczenie muzeum jest wyposażone w nowoczesny techniczny sprzęt, co pozwala wykorzystywać go jak aulę wykładową dla studentów-farmaceutów, oraz jako muzeum dla gości przedsiębiorstwa. Drzwi muzeum „Gałyczfarm” są otwarte dla wszystkich chętnych, a szczególnie dla gości z Polski!

Igor Galuzczak, Lwów, opracowanie tekstu Ania Szłapak, 20.12.16 r.