Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Ponad dwa tysiące wiernych na Drodze Krzyżowej w dawnym Płoskirowie

Ponad dwa tysiące wiernych na Drodze Krzyżowej w dawnym Płoskirowie

Wśród nabożeństw, w czasie których wierni oddają cześć męce Pańskiej, bardzo ważne miejsce zajmuje Droga Krzyżowa.

Świadectwem umiłowania tego nabożeństwa przez chrześcijan są niezliczone Drogi Krzyżowe w kościołach, w sanktuariach, na dziedzińcach klasztornych, a także na otwartym powietrzu, we wsiach i na pagórkach, a każda z tych stacji ma odmienny kształt i swoją sugestywną wymowę.

Szczególnie symbolicznego znaczenia nabiera Droga Krzyżowa w Okresie Wielkiego Postu. Na Kresach Południowo-Wschodnich, gdzie Wiara w Boga przeszła przez najtrudniejsze z możliwych wypróbowania miejscowi katolicy często z przyzwyczajenia, a często i z potrzeby duchowego przeżycia zbliżającego się świętowania Dni Męki Pańskiej i Wielkiej Nocy przychodzą do kościołów by na chwilę zatrzymać się przy wszystkich 14 stacjach i pomodlić się.

Kościół na Wystawce w Chmielnickim jest jednym z największym z kościołów w diecezji kamieniecko-podolskiej. 27 marca o 19.00 tysiące parafian zebrali się w nim by wziąć udział w Drodze Krzyżowej.

Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata Anatol Biłous w asyście zastępcy rektora Seminarium Duchownego z Gródka Podolskiego ks. Sergiusza Chytrego.

Krocząc z wiernymi, duszpasterze przy każdej ze stacji wspominali cierpienia ludzi na Majdanie oraz na wojnie, która toczy się na Donbasie. Główną intencją, którą kierowano do Boga była prośba o pokój na Ukrainie.

Franciszek Miciński, 30.03.15 r.

 

Ks. Sergiusz Chytry, zastępca rektora Seminarium Duchownego w Gródku Podolskim