Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ponad 30 uczestników Narodowego Czytania Quo Vadis w Winnicy

Ponad 30 uczestników Narodowego Czytania Quo Vadis w Winnicy

3 września o 12.00 czasu ukraińskiego (11.00 polskiego) w Winnicy na Podolu rozpoczęło się Narodowe Czytanie powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”.

Zaszczyt udziału w imprezie, objętej patronatem polskiej Pary Prezydenckiej, razem z dziesiątkami tysięcy Polaków w Polsce otrzymały także liczne polskie organizacje na Ukrainie, które zarejestrowały się na stronie prezydent.pl i ściągnęli adaptowane dla czytania przed publicznością fragmenty utworu klasyka literatury światowej, uhonorowanego m.in. nagrodą Nobla.

Narodowe Czytanie w Winnicy rozpoczęli Prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Za pośrednictwem Youtube licznie zebrani w winnickiej Galerii „Interszyk” mogli posłuchać pięknej polszczyzny z ust pary prezydenckiej. Następnie w meandry życia starożytnego Rzymu zagłębiali się pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej w Winnicy na czele z konsulem Przemysławem Szymańskim, prezesi i członkowie polskich organizacji (Helena Gawryluk, Maria Kozyrska, Walery Istoszyn, Jerzy Wójcicki), polonistka Lidia Paulukiewicz, oddelegowana przez ORPEG oraz Podolanie, interesujący się polską kulturą i historią.

18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza w setną rocznicę jego śmierci.  Henryk Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos urodził się 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zmarł 15 listopada 1916 w Vevey (Szwajcaria). Sienkiewicz jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy, autorem cyklu „Trylogia”, powieści „Krzyżacy”, „Quo vadis”,

„Rodzina Połanieckich” oraz „W pustyni i puszczy”. Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1905 r. za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. – Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać – rzekł wówczas pisarz.

Narodowe Czytanie Quo Vadis w Winnicy zostało organizowane przez Konfederację Polaków Podola XXI w. oraz Stowarzyszenie „Kresowiacy” przy wsparciu KG RP w Winnicy oraz Fundacji „Wolność i Demokracja” (w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC”, wspieranego przez Senat RP).

Słowo Polskie, 03.09.16 r.