Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Ponad 2 miliony hrywien przekaże winnicki samorząd na ratunek podominikańskich murów

Ponad 2 miliony hrywien przekaże winnicki samorząd na ratunek podominikańskich murów

16 marca projekt decyzji o przekazaniu ponad 2 milionów hrywien na wspólfinansowanie projektu renowacji zabytku architektury rangi ogólnokrajowe trafił do porządku dziennego winnickiej Rady Miasta, która zbierze się na posiedzenie 22 marca.

21 lutego podobną pozytywną decyzję uchwaliła Winnicka Rada Obwodowa, wyznaczając na ten cel kwotę 2,75 miliona hrywien.

Celem prac restauracyjnych jest zachowanie i konserwacja zabytków, należących w czasach I RP do zakonu Dominikanów, którzy razem z Jezuitami a później także z Kapucynami stworzyli pierwsze murowane obiekty w ówczesnej stolicy województwa bracławskiego.

Ta dobra wiadomość świadczy o tym, że zarówno społeczność i władze Winnicy są zainteresowane w tym, żeby w zabytki z XVII-XVIII wieku wetchnąć nowe życie, tym samym zwiększając atrakcyjność swojego miasta dla turystów.

Warto zaznaczyć, że Winnicy prawo miejskie w 1641 r. nadał król Władysław IV. Aż do upadku I RP to miasto uważane było za forpost cywilizacji zachodniej na południowo-wschodnich jej krańcach.

Słowo Polskie, 22.03.17 r.

Więcej na temat: W Winnicy odnaleziono fundamenty dominikańskiego kościoła z 1632 roku