Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Pomoc przychodzi zza oceanu

Pomoc przychodzi zza oceanu

Źródło: http://www.slideshare.net/nasilowski/syberia-koo-psychologicze-wnp-ukswAmerykański episkopat KK dofinansuje duszpasterstwo rodzin, programy rozwojowe dla młodzieży, oraz nową ewangelizację w krajach Europy Wschodniej oraz krajów b. ZSRS.

2,5 mln amerykańskich dolarów przekaże episkopat kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych na rozwój życia religijnego we wspólnotach na terenie Wschodniej Europy oraz krajów b. Związku Sowieckiego. Z pieniędzy amerykańskich katolików zaplanowano m.in. wybudować nowoczesny ośrodek planowania rodziny oraz naprotechnologii w diecezji Szombateli na Węgrzech oraz jasełka dla dzieci z ubogich rodzin w okolicach rosyjskiego Irkucka, który prowadzą siostry Albertynki.

W Usolu 90 km od Irkucka działa ośrodek socjoterapeutyczny, który prowadzą zakonnice ze Zgromadzenia św. Alberta Chmielowskiego (Brata Alberta). Podopiecznymi ośrodka jest 50 dzieci w wieku od 3 do 12 lat z różnym poziomem upośledzenia umysłowego.

Na rosyjskiej prowincji powszechnie panuje bieda i alkoholizm. Miejscowa młodzież nie ma możliwości normalnie rozwijać się. Świetlica, prowadzona przez Albertynki jest dla dzieciaków namiastką normalności i dobrą alternatywą na spędzanie wolnego czasu.

Usolski ośrodek – to także możliwość poznać kulturę Polski. Dzieci poznają polskie tradycje i zabawy a także atrakcje turystyczne polskich miast i Sanktuaria na terenie Rzeczypospolitej.

Patronem Sióstr Albertanek jest Brat Albert Chmielowski – powstaniec styczniowy, który w młodym wieku walczył z rosyjską okupacją pod dowództwem Leona Frankowskiego i Langiewicza a potem – Zygmunta Chmieleńskiego. Od 1880 roku w Zakonie Oo. Jezuitów. 12 listopada 1989 roku Albert Chmielowski został kanonizowany.

Słowo Polskie, 06.01.16 r.