Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polsko-ukraińskie współbrzmienie w twórczości Łarysy Bojko

Polsko-ukraińskie współbrzmienie w twórczości Łarysy Bojko

Dom Polski rozpoczął nowy 2017 rok z imprezy muzycznej. W styczniu gościliśmy w Żytomierzu rodzinę Pospieszalskich z pięknymi kolędami. A już w lutym – kolejne spotkanie z czarującym światem muzyki.

W sali Obwodowej Biblioteki Dziecięcej 12 lutego odbył się koncert znanej żytomierskiej wykonawczyni, kompozytorki, pedagoga Łarysy Bojko. Pani Łarysa jest z pochodzenia Ukrainką i wielka patriotką swego kraju. Ale jej twórczość z lat młodości ściśle była związana z kulturą polską. Dlatego nieprzypadkowo swój kolejny twórczy wieczór ona zatytułowała jako „Współbrzmienie”. Współbrzmienie muzyki, słowa, pomysłów, losu…

Koncert otworzył Dziecięcy Zespół Wokalny „Kwiaty”, który pod kierownictwem pani Łarysy działa przy Domu Polskim. Następnie kompozytorka wykonała wiązankę własnych piosenek lirycznych do słów Łesi Ukrainki, Natalii Misiać, Swietłany Sztackiej i innych współczesnych poetów.

Blok polskiej („Czerwone maki na Monte Cassino”, „Czerwony pas”, „Polskie kwiaty” etc.) i ukraińskiej piosenki patriotycznej wykonał zespół „Kwiaty” oraz wychowanka pani Ł. Bojko studentka Żytomierskiej filii Instytut Biznesu i Technologii Daryna Filińska.

Od niedawna zespól „Kwiaty” dołączył do swojego repertuaru także utwory Stanisława Moniuszki. Tym razem dla publiczności „Kwiaty” i soliści zespołu zaprezentowały „Prząśniczkę”, „Złotą rybkę” i „Kozaka”. Nie zabrakło piosenek do słów Marii Konopnickiej i przekładów Jarosławy Pawluk.

Gością specjalną koncertu została solistka Filharmonii Żytomierskiej, wykładowca Liceum Muzycznego im. Kosenki Eugenia Gingowt (sopran). Pod akompaniament Nadii Tiszkowoj wykonała ona utwory polskich i ukraińskich kompozytorów.

Finałowym akordem spotkania był hymn Unii Europejskiej „Oda do radości” w wykonaniu zespołu „Kwiaty”.

Wielkimi brawami liczna publiczność dziękowała dla artystów za piękny koncert, za ciepłą atmosferze i możliwość dotknięcia się do piękna sztuki muzycznej.

Dom Polski w Żytomierzu, 20.02.17 r.

O Łarysie Bojko

Pani Łarysa Bojko – pedagog, kompozytor, wykonawca w stylu „poezja śpiewana”, laureat literacko-artystycznej premii im. Łesi Ukrainki Żytomierskiego obwodowego oddziału Ukraińskiej Fundacji Kultury, laureat Ogólnoukraińskich festiwali i konkursów.

Urodziła się w Nowogradzie Wołyńskim. Po zakończeniu szkoły muzycznej (klasa harmonii) studiowała w Liceum Muzycznym w Drohobyczu. Ukończyła Kijowski Instytut Kultury na specjalizacji kierownik zespołów orkiestrowych. Początkiem działalności pedagogicznej Łarysy Bojko w Żytomierzu było stworzenie dziecięcego ansamblu dudkarzy “Dudaryk” (szkoła nr 19), a później – także dziecięcego zespołu wokalno-choreograficznego “Akwarelki” (szkoła nr 17).

Te zespoły uczestniczyły w wielu ważnych wydarzeniach kulturalnych na terenie miasta i obwodu. W 2003 roku zespół “Akwarele” został laureatem Ogólnoukraińskiego festiwalu „Ukraińska rodzina – 2003”. Obecnie Łarysa Bojko współpracuje z Żytomierską Filią Kijowskiego instytutu biznesu i technologii, a także jest kierownikiem Dziecięcego Zespołu Wokalnego “Кwiaty”, co działa przy Domu Polskim w Żytomierzu.

Oprócz działalności pedagogicznej Łarysa Bojko jest autorką i wykonawcą muzyki w stylu “poezji śpiewanej”. Wykonuje własne piosenki na wierszy Łesii Ukrainki, Liny Kostenko, Mychajła Kłymenka, Walenty Grabowskiego i innych poetów.

Piosenki Łarysy Bojko weszły do zbiorów “Dumy czarnej kaliny” i “Niepokój zranionej kobzy”. W 2009 roku pani Łarysa zwyciężyła w Żytomierskim miejskim festiwalu-konkursie “Śpiewajmy o Żytomierzu”.

Łarysa Bojko jest stałą uczestniczką przedsięwzięć poświęconych urodzinom Łesii Ukrainki, m in. corocznie uczestniczy w Międzynarodowem święcie literatury i sztuki “Łesyni dżereła” w Nowogradzie-Wołyńskim. Pani Łarysa jest autorką trzech audioalbumów : “Portret” (2007 r.), “I struny, i kolory” (2010 r.), “Żywe struny dla Łesii”(2011 r.). Kompozytorka daje nowe życie wierszom Łesi Ukrainki, donosi współczesnemu słuchaczowi filozoficzną treść jej poezji, piękność i finezję słowa wybitnej poetki.

Za napisanie i popularyzuje muzycznych utworów na wierszu poetów Żytomierszczyzny Łarysa Bojko w 2012 roku otrzymała dyplom Laureata literacko-artystycznej premii im. Łesi Ukrainki.

W 2014 roku w wydawnictwie „Polesie” w ramach Programu Żytomierskiej Administracji Obwodowej ukazała się zbiórka dzieł Łarysy Bojko „Gra słońce na strunie” (według motywów obrazów Jurija Kamysznogo), do której weszły poetycko-muzyczne miniatury na wiersze Łesii Ukrainki i współczesnych poetów ukraińskich.

W 2015 roku zbiórka “Gra słońce na strunie” zwyciężyła w obwodowym konkursie “Lepsza księga roku” w nominacji “Sztuka druku”, a także została odznaczona dyplomem za unikalność i oryginalność.