Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polsko-ukraińskie szkolenie w zakresie energooszczędności w Żytomierzu

Polsko-ukraińskie szkolenie w zakresie energooszczędności w Żytomierzu

8 grudnia 2016 roku w Żytomierzu odbyło się kolejne szkolenie „Termomodernizacja. Energoefektywność w budynkach mieszkalnych – regulacje, finansowanie, technologie” organizowane przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą.

Celem szkolenia było przekazanie polskiego doświadczenia w zakresie restrukturyzacji sektora komunalnego oraz wdrażania nowych technologii termomodernizacyjnych, skutkujących oszczędnością wydatków w tym sektorze gospodarki. W kontekście reformowania Ukrainy oraz dążenia lokalnych władz do maksymalnej rentowności w tej ważnej branży, reprezentowanie nowych energooszczędnych technologii i nawiązanie bezpośrednich kontaktów poszczególnych firm z Polski z odbiorcami w regionach Ukrainy jest jednym z priorytetów i posiada znaczny potencjał.

W spotkaniu wzięli udział przewodniczący Żytomierskiej Administracji Obwodowej Igor Gundycz, mer miasta Żytomierza Sergij Suchomlyn, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Andrzej Drozd i Oleg Dubisz, przedstawicieli polskiego biznesu z Ukrainy i obwodu, instytucje finansowe.

Igor Gundycz obiecał, że w następnym roku inicjuje zorganizowanie audytu energetycznego instytucji, gdzie trzeba dokonać termomodernizacji, aby zobaczyć realną oszczędnośćenergii oraz zidentyfikować obiekty, jakie potrzebują ocieplenia w pierwszej kolejności.

„Termomodernizacja – to nie pytanie 'chcę, czy nie chcę’. To pytanie kiedy, w jaki sposób, jakim kosztem. Tym bardziej, że to nie tylko polepszenie energoefektywności, ale i komfort mieszkańców, i estetyczny wygląd budynków” – podkreślił Andrzej Drozd.

Program szkolenia opierał się na 3 segmentach tematycznych:

– Polityka instytucji rządowych i władz miejskich w zakresie termomodernizacji i energooszczędności budynków mieszkalnych;
– Doświadczenia i oferta polskich firm z branży termomodernizacji i energooszczędności;
– System finansowania i kredytowania projektów termomodernizacyjnych – rola sektora bankowego.

Wydarzenie to stanowi kontynuacje cyklu szkoleniowego, organizowanego w wielu miastach Ukrainy w ramach programu Polska Pomoc, finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Walentyna Jusupowa. Zdjęcia: http://oda.zt.gov.ua, 11.12.16 r.