Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Medyczne zorganizowało akcję charytatywną na rzecz leczenia ukraińskich żołnierzy i polskich dzieci

Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Medyczne zorganizowało akcję charytatywną na rzecz leczenia ukraińskich żołnierzy i polskich dzieci

Pod koniec marca w kieleckiej Galerii Winda odbyła się akcja charytatywna „Medycyna i sztuka ponad podziałami”, zorganizowana przez Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Medyczne (PUSM) im. Św. Łukasza przy współpracy z Urzędem Miasta Kielce. Aukcja była jednym z elementów prowadzonej już od wielu lat współpracy między Kielcami a Winnicą, która rozwija się na wielu płaszczyznach.

Na aukcji wystawiono 60 obrazów ukraińskich artystów polskiego pochodzenia z Winnicy. Większość prac to malarstwo olejne na płótnie. Tematyka prac jest bardzo zróżnicowana, wśród przedstawionych dzieł znalazły się między innymi pejzaże i martwa natura – krajobrazy Winniczyzny, Południowy Bug, Karpaty, oraz widoki województwa Świętokrzyskiego. Największą popularnością cieszyły się obrazy Alony Liśniczenko, Ireny Szundy oraz Ireny Krawczenko.

Pieniądze, zebrane dzięki sprzedaży obrazów, zostaną przeznaczone na leczenie żołnierzy z Ukrainy, rannych w walkach na wschodzie oraz polskich dzieci z chorobami nowotworowymi.

Wszystkie zebrane fundusze trafią do świętokrzyskich placówek – część z nich zostanie przekazana Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii, a pozostałe do jednego z sanatoriów w Busku-Zdroju, gdzie przechodzą rehabilitację ukraińscy żołnierze. Stowarzyszenie Medyczne chciałoby pomóc dwóm młodym Ukraińcom, którzy zostali ranni w walkach z agresorem. Pochodzą z bardzo biednych rodzin, których nie stać na samodzielne opłacenie leczenia – opowiedział dziennikarzom Słowa Polskiego wiceprezes PUSM Wadim Lisow.

Wśród osób, uczestniczących w aukcji, najwięcej było biznesmenów – przedstawicieli różnych agencji, firm, przedsiębiorców. Płótna ukraińskich malarzy kupili na przykład przedstawiciel biura turystycznego „Abeks”, właściciel hotelu Marcin Debała, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Mackowiak.

Sprzedaż obrazów będzie kontynuowana do 15 maja, kielczanie mają jeszcze możliwość dołączenia się do tej akcji charytatywnej oraz pomóc chorym na raka dzieciom i rannym żołnierzom.

Ania Szłapak, Zdjęcia – Aleksander Piekarski, 06.04.15 r.; KZ

{morfeo 799}

{youtube}l5HNUNuJuok{/youtube}