Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polsko-Ukraińskie Spotkanie Młodych w Opolu

Polsko-Ukraińskie Spotkanie Młodych w Opolu

W dniach 7-10 lipca Instytut Politologii Uniwersytetu Opolskiego gościł młodych finalistów Olimpiady „Wiedza o Polsce i Unii Europejskiej”, organizatorem której on wystąpił wraz z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie. Wzięli w niej udział uczniowie 10 -11 klas ze Lwowa, Żytomierza i Stanisławowa (Iwano- Frankiwska).

Celem wycieczki do Opola było zapoznanie się z ofertą studiów w Instytucie Politologii oraz rejestracja i złożenie dokumentów w celu podjęcia nauki. Podczas pobytu w Polsce odbywały się liczne spotkania z dyrekcją Instytutu w osobie pana dyrektora Lecha Rubisza i pani doktor Ewy Ganowicz. Pan dyrektor odznaczył bardzo wysoki poziom wiedzy młodzieży z Kresów, a pani doktor Ganowicz opowiedziała o przyszłości, która czeka na absolwentów politologii.

Młodzież z Ukrainy zwiedziła Ratusz w którym Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa, absolwent Instytutu Politologii, opowiedział gościom z Ukrainy o historii miasta (między innymi o  słynnym krajowym festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i o nie mniej znanych i szczególnie lubianych przez opolskich studentów „Piastonaliach”) oraz poprowadził po siedzibie władz miejskich. Goście mieli okazję zwiedzić gabinet Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta. Także została zorganizowana wycieczka po Opolu, pod czas której młodzież dowiedziała się wiele ciekawego z historii i kultury miasta.

Przez cały ten czas przyszłymi studentami opiekowali się przedstawiciele Samorządu Studenckiego na czele z Katarzyną Kałą, a studenci politologii z Ukrainy Krzysztof Timofiejuk i Igor Szołtys opowiadali o swoim pierwszym roku pobycie na studiach w Opolu i odpowiadali na liczne pytania dotyczące nauki w Polsce.

Gratulujemy tym żytomierzanom, którzy już od października podejmą studia w Opolu!

Gorąco dziękujemy organizatorom tej niezapomnianej studenckiej wycieczki, a zwłaszcza władzom miasta Opola, panu dyrektorowi Lechowi Rubiszu i pani doktor Ewie Ganowicz oraz Samorządowi Studenckiemu za ciepłe przyjęcie, troskliwą opiekę i wspaniały pobyt w pięknym mieście Piastów Opolskich.

Serdecznie zapraszamy uczniów 10. i 11. klas do udziału w następnej olimpiadzie, która odbędzie się na początku 2016 roku. O dodatkowe informacje proszę zwracać się do dyrektorki Szkoły Wiedzy o Polsce przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie.

Irena Zagładźko, 16.07.15 r.

 

{morfeo 901}

{youtube}{/youtube}