Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polsko-ukraińska synteza w Chmielnickim

Polsko-ukraińska synteza w Chmielnickim

Źródło - ye.ua22 września w dawnym Płoskirowie odbyło się otwarcie międzynarodowej wystawy „Synteza sztuki”.

Prezentację wspólnego polsko-ukraińskiego projektu, którzy jednoczy twórczość kilku pokoleń zaprezentowano na Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym. W chmielnickich uroczystościach wzięła udział 22-osobowa delegacja z Bydgoszczy i Poznania. Polacy przywieźli figury, malarstwo a nawet kolekcję ubrań.

– Często zapraszamy zagraniczne delegacje na nasze imprezy, ale niestety nie wszyscy przyjeżdżają z obawy przed wojną na wschodzie Ukrainy. Po prostu się boją. Polacy zaś najlepiej nas rozumieją. Tym razem przywieźli do Chmielnickiego swoją własność intelektualną. Podzielili się z nami wiedzą i doświadczeniem. To dużo dla nas znaczy – powiedziała Ludmiła Czerewczenko, przedstawicielka władz miasta.

We wtorek na sali Chmielnickiego Obwodowego Muzeum Sztuki swoje prace zaprezentowali wykładowcy i studenci z Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu, Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Sztuki w Poznaniu. Sztuka współczesna – tak można w dwóch słowach opisać liczne eksponaty, które pokazano na wystawie w Chmielnickim.

– W maju wzięliśmy udział w polskiej edycji „Syntezy Sztuki” – opowiada profesor Chmielnickiego Uniwersytetu Karmalita. – Teraz polscy artyści i designerzy przyjechali do nas. Kompozycje przestrzenne, graficzny design, ubrania, meble, realizacje niestandardowych pomysłów twórczych – to wszystko będą mogli zobaczyć chmielniczanie w przeciągu tygodnia.

Wcześniej tego samego dnia w obwodowej filharmonii wystąpiła orkiestra symfoniczna z województwa kujawsko-pomorskiego. W jej wykonaniu zabrzmiała muzyka Bacha, Frołowa, Kerna i innych kompozytorów.

Franciszek Miciński, zdjęcia: Franciszek Miciński, ye.ua, 23.09.15 r.


{morfeo 976}

{youtube}{/youtube}