Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polsko-ukraińska platforma dyskusyjna w Winnicy z Arturem Wabikiem

Polsko-ukraińska platforma dyskusyjna w Winnicy z Arturem Wabikiem

20 lutego w winnickiej Galerii „Interszyk” odbyło się kolejne spotkanie w ramach Polsko-UKraińskiej Platformy Dyskusyjnej, organizowane przez Podolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Specjalnym gościem na imprezie był polski artysta, pisarz i badacz kultury ulicznej Artur Wabik, który odwiedził Winnicę po raz drugi.

Podczas poniedziałkowego spotkania Wabik opowiedział o swoich projektach, zrealizowanych w 2015 roku, których efekty są widoczne już dzisiaj. Pierwszy z nich polegał na przygotowaniu prezentacji o Polsce dla Targów Handlowych „Expo-2015” w Mediolanie. Tematem Targów było „Jedzenie dla planety”. Na miejsce dla przygotowanej przez Polaków ekspozycji zaproponowano ścianę ze schodami i Artur po długim namyśle razem ze swoim przyjacielem stworzyli swoje dzieło w postaci oddzielnych płócien rozmiarem 60×60, które razem wykreowaly obraz o rozmiarze 2,4 metrów długości. Na malowidle zostało przedstawione dziedzictwo polskiej wsi – zwierzęta domowe, owoce i warzywa. Praca nad realizacją tego projektu trwała przez 14 dni a montaż – przez dwa kolejne. Lecz rezultat przewyższył wszystkie oczekiwania. Ekspozycja wisiała w mediolańskim pawilonie przez pół roku i zwróciła uwagę wielu gości na problem zdrowego odżywiania się oraz wartości naturalnej żywności.

Kolejny projekt, o którym opowiedział gość z Polski, była „Superścieżka”. Chodzi o przestrzeń między rondami Mogilskim i Gzegorzeckim w Krakowie, która ma zostać uporządkowana przez inwestorów prywatnych, specjalizujących się w budownictwie biurowców przy wsparciu Rady Miasta Kraków. Ma powstać tam unikatowy projekt pod tytułem „Superścieżka”. Jego celem jest przekształcenie zniszczonego połączenia między dwoma rondami  w pas zielonych stref w funkcjonalnie różnorodną przestrzenią rekreacyjną.

O tym, jak w fazie końcowej będzie wyglądać „Superścieżka”, zadecydują sami krakowiacy. Na razie, jak mówił Artur, trwa realizacja pierwszego etapu tego projektu. Po wstępnych przygotowaniach koncepcja „Superścieżki” zostanie zaprezentowana władzom Krakowa, o wsparcie których ze względu na odwiedzanie tego miasta przez 6 milionów turystów rocznie, zabiegają się jego inicjatorzy, łącznie z Arturem Wabikiem. Jedną z czterech stref rekreacyjnych stanie się park imienia Mariana Adama Eile-Kwaśniewskiego, pierwszego redaktora krakowskiego tygodnika „Przekrój”.

Nad propozycją zaprojektowania projektową parku pracowali wszyscy zainteresowani mieszkańcy Krakowa w 10 grupach projektowych. Każda grupa miała własnego kuratora – artystę, architekta, czy przedstawiciela innej dotycznej do rozwoju miasta specjalizacji. Grupa robocza na czele z Wabikiem wygrała w głosowaniu społeczności.

Na spotkanie z polskim artystą w Winnicy przybyli ludzie ze środowiska kultury i sztuki, polscy dyplomaci , prezesi i członkowie polskich organizacji z Winnicy.

Wiktoria Draczuk, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 22.02.17 r.