Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polsko-ukraińska inicjatywa uhonorowania osób, „które zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii i zbrodni”

Polsko-ukraińska inicjatywa uhonorowania osób, „które zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii i zbrodni”

Źródło: wiadomosci.onet.plSzefowie polskiego i ukraińskiego państwa Andrzej Duda i Petro Poroszenko chcą honorować Polaków ratujących Ukraińców i Ukraińców ratujących Polaków. O tej inicjatywie poinformował Polską Agencję Prasową minister Krzysztof Szczerski.

Konkretna propozycja mogłaby zostać przedstawiona w grudniu podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce. – Intencją obu prezydentów jest przypomnieć historię, losy polsko-ukraińskie tych osób, które zachowały człowieczeństwo w czasach tragedii, w czasach zbrodni drugiej wojny światowej: Polaków pomagających Ukraińcom i Ukraińców pomagających Polakom – zaznaczył Szczerski,dodając, że chodzi o pokazanie i wpisanie w pamięć historyczną pozytywnych przykładów człowieczeństwa „zachowania się wobec bliźniego w sposób przyzwoity i właściwy”.

Pod koniec sierpnia w Kijowie na spotkaniu z okazji 25-lecia Niepodległości Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko mówili o konieczności kontynuowania dialogu historycznego.

Można się spodziewać wspólnych działań w tym zakresie. Polski prezydent wówczas ponownie zaprosił ukraińskiego prezydenta do odbycia oficjalnej wizyty w Warszawie. Wstępnie ona jest zaplanowana na 2 grudnia – w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

Słowo Polskie, PAP, dzieje.pl, 07.09.16 r.