Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Polsko-ukraiński Komitet Konsultacyjny uzgodnił w piątek, że wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione

Polsko-ukraiński Komitet Konsultacyjny uzgodnił w piątek, że wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione

Fot. Espreso.tv

Obie strony na posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy, które odbyło się 17 listopada w Krakowie, uznały potrzebę kontynuacji prac dwustronnej międzyrządowej komisji ds. ochrony i przywrócenia dziedzictwa kulturowego oraz zadeklarowały podjęcie współpracy z „odpowiednimi władzami lokalnymi na rzecz realizacji wspólnego interesu”. Zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Obie strony mają rekomendować rządom, by w najbliższym czasie odbyło się spotkanie w tej sprawie pomiędzy wicepremierem Piotrem Glińskim a wicepremierem Pawło Rozenko. Chodzi o wprowadzony pod koniec kwietnia br. przez ukraiński IPN zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Według komunikatu, podczas posiedzenia omówione zostały także przygotowania do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie na Ukrainie, która odbędzie się w grudniu br. W Charkowie, który ma odwiedzić prezydent Duda, znajduje się Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu, w którym spoczywają szczątki 4302 polskich ofiar NKWD. Zdecydowaną większość stanowią więźniowie obozu NKWD w Starobielsku, w tym ośmiu generałów. W dołach śmierci, wraz z polskimi oficerami, leży także około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.

W dokumencie, przyjętym po piątkowym posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego, strony „potwierdziły swoje przywiązanie do wzmocnienia strategicznego partnerstwa”. Przedstawione zostały także stanowiska i oczekiwania Polski i Ukrainy wobec unijnego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada w Brukseli.

Spotkanie trwało ponad cztery godziny. Na czele polskiej delegacji stał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Stronę ukraińską reprezentował wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 18.11.17 r.

lp

1 Comment

  1. A gdzie decyzja o wznowieniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu? I kolejną ochronę wszystkich ukraińskich pomników w RP? Czy znowu honor jest lepszy w rozwoju międzynarodowych kontaktów? Bardzo proszę nie zapominać historię Bogdana Chmelnickiego i pacyfikacji Piłsudskiego…i td Bo w Polsce też sporo mądrych ludzi jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code