Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polskie wsparcie w tworzeniu kina ukraińskiego

Polskie wsparcie w tworzeniu kina ukraińskiego

25 lutego kolejnym gościem w ramach polsko-ukraińskiej platformy dyskusyjnej w Winnicy był młody ukraiński reżyser Dmytro Suchołytki-Sobczuk, stypendysta programu „Gaude Polonia”, który opowiedział o sposobach przebicia się młodych utalentowanych filmowców do świata wielkiego kina i zaprezentował własny projekt „Terrarium”.

W związku z tym, że na spotkanie przybyło dużo młodych osób, Dmytro opowiedział o programach stypendialnych Kirklanda i  „Gaude Polonia” oraz o możliwościach, które one oferują dla ambitnych mieszkańców Ukrainy. Polskim opiekunem Suchołytkiego-Sobczuka był Krzysztof Zanussi, który zostanie współproducentem pełnometrażowego filmu, scenariusz jakiego stworzył Dmytro.

Gość porównał szkoły kina w Polsce i na Ukrainie, podkreślił istnienie w sąsiednim kraju alternatywnych szkół kinowych, jak na przykład Wajda School. Uważa, że polski widz chętniej ogląda rodzime produkcje, niż ukraiński a ukraińskie kino jest unifikowane dla białorusko-rosyjsko-kazachsko-ukraińskiej widowni, przez to, że i filmy, i seriale są robione w języku rosyjskim bez podkreślania regionalnych osobliwości i mentalności każdego oddzielnego narodu. Tym samym jest podtrzymywany stereotyp „wspólnego państwa z językiem rosyjskim”.

Wielkim plusem w Polsce, jak uważa Dmytro, jest dysponowanie i rozporządzanie pieniędzmi otrzymywanymi od pokazów produkcji filmowej bezpośrednio przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na Ukrainie te pieniądze wracają do budżetu i rozpraszają się w Ministerstwie Kultury.

Swoją platformę „Terrarium” Suchołytki-Sobczuk oparł na typowej europejskiej praktyce – ze scenicznymi inkubatorami, rezydencjami i nauką skutecznego „pitczingu” – umiejętności w kilka minut zaprezentować własny projekt filmowy przed potencjalnymi producentami.

Po godzinnym wykładzie przyszedł czas na dyskusję. Rozmawiano o hegemonii języka rosyjskiego w ukraińskich serialach, francuskim kinie i pretendentach na Oskara w bieżącym roku.

Moderatorem spotkania wystąpił prezes „Podolskiej Organizacji Rozwoju Regionalnego” Oleg Lewczenko. Stałym partnerem winnickich spotkań w ramach polsko-ukraińskiej platformy dyskusyjnej jest Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Jerzy Wójcicki, zdjęcia: PARR, 26.02.16 r.