Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polskie pielęgniarstwo – wzorcem dla ukraińskiej medycyny

Polskie pielęgniarstwo – wzorcem dla ukraińskiej medycyny

W ramach współpracy polskich oraz ukraińskich studenckich zrzeszeń naukowych pod koniec lutego do Żytomierza  zawitała delegacja rzeszowskich medyków.

W Żytomierskim Instytucie Pielęgniarstwa odbyła się konferencja z udziałem kierownika ds. kształcenia pielęgniarek w Rzeszowie – Małgorzaty Marć. Ona przedstawiła wyniki badań naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego w zakresie pielęgniarstwa.

Następnie odbyły się dyskusje, a także debaty, omówiono ważne problemy w zakresie zarządzania pielęgniarstwem a także zabezpieczenia finansowego opieki zdrowotnej oraz o marketingu usług medycznych.

Współpraca pomiędzy Żytomierskim Instytutem Pielęgniarstwa i Uniwersytetem Rzeszowskim trwa już od kilku lat. W zeszłym roku studenci instytutu pielęgniarstwa z wizytą naukową odwiedzili Rzeszów, gdzie omawiali perspektywy dalszego rozwoju kształcenia medycznego.

Wykładowcy z Żytomierza mówią, że pielęgniarki mają przed sobą wielka przyszłość:
– Proces leczenia w 70% jest realizowany przez pielęgniarkę. Ona wykonuje wiele funkcji, opiekując się pacjentem. Podczas gdy lekarz przepisuje lekarstwa, pielęgniarka wykonuje iniekcje. Obserwuje również proces powrotu do zdrowia pacjenta, jego rehabilitację – mówi pani Natalia, wykładowca instytutu pielęgniarstwa, dodając, że pielęgniarka jest fachowcem, który jako pierwszy kontaktuje z pacjentem, jego rodziną i otoczeniem oraz opiekuje się nimi w szpitalu i w domu.

Takie podejście do znaczenia sprawy pielęgniarskiej oraz osoby pielęgniarki w chwili obecnej jest bardzo aktualne. Oznacza to, że poziom kształcenia zawodowego pielęgniarek musi być bardzo wysoki.

Ukraińscy specjaliści dużo ciekawego dowiedzieli się od polskich kolegów na spotkaniu w Żytomierzu. Dzięki podobnym spotkaniom powinien znacznie wzrosnąć poziom kształcenia w zakresie pielęgniarstwa w obwodzie żytomierskim.

Alina Zielińska

Zdjęcia ze spotkania

{morfeo 277}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code