Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Polskie” nazwy ulic w Berdiańsku

„Polskie” nazwy ulic w Berdiańsku

Źródło: webseo.com18 lutego Rada Miasta Berdiańsk (obw. zaporoski) uchwaliła decyzję o zmianie nazw 70 ulic w ramach realizacji tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”. Na liście nowych nazw znalazły się także ulice Polska i Adama Mickiewicza.

Drodzy od dziś mamy w Berdiańsku ulicę Polską i Adama Mickiewicza! – pierwszym, kto poinformował internautów za pośrednictwem FB o zmianie nazewnictwa ulic był prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia „Odrodzenie” Lew Suchomłynow.

Na pytanie dziennikarzy „Słowa Polskiego” na temat planów stosownie ulicy Jana Pawła II lub innych, związanych z polską historią, lub wybitnymi Polakami, Pan Suchomłynow, powiedział, że Berdiańsk znacznie różnie się od centralnych i zachodnich miast „wacianą” (prorosyjską) mentalnością swoich mieszkańców i dwie „polskie” nazwy ulic też można uważać za wielki sukces.

W Berdiańsku, na wschodzie Ukrainy, liczącym ponad 110 tys. mieszkańców działają dwie organizacje polskie: Polskie Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Źródło” (prezes Helena Wróbel) oraz wyżej wymienione PKOS „Odrodzenie”. Miastem partnerskim Berdiańska w Polsce jest Bielsko-Biała. Berdiańsk jest zarówno znanym kurortem na wybrzeżu Morza Azowskiego, jak i rozwiniętym portem morskim.

Słowo Polskie, 19.02.16 r.