Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polskie MSZ przyjęło nowe motto

Polskie MSZ przyjęło nowe motto

MSZ przyjęło nowe motto; jest to fragment przysięgi żołnierzy Armii Krajowej: „Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej” – poinformowały w środę służby prasowe resortu dyplomacji.

Dotychczasowym mottem ministerstwa było: „Polsce – służyć, Europę – tworzyć, świat – rozumieć”.

Jak podkreśliło MSZ, nowe motto – fragment z przysięgi żołnierzy AK, jaką dnia 12 grudnia 1942 roku podpisał gen. Stefan Rowecki „Grot” – zostało przyjęte przez polską służbę zagraniczną „w odpowiedzi na wyzwania przed nią stojące”. Słowa motta – zaznaczono – stanowić będą „zobowiązanie dla polskich dyplomatów w XXI wieku”.

Według MSZ zmiana motta stanowi realizację uchwały Sejmu z 20 maja2016 r. „w sprawie obrony suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej i praw jej obywateli”.

Sejm – nawiązując m.in. do działań instytucji europejskich w związku ze zmianami w przepisach o Trybunale Konstytucyjnym oraz odmowy uczestnictwa Polski w relokacji uchodźców – wezwał w niej rząd do „przeciwstawienia się wszelkim działaniom przeciwko suwerenności państwa” oraz stwierdził, że „obowiązkiem rządu jest obrona interesu narodowego i ładu konstytucyjnego Rzeczypospolitej”. „Prawa i wolności obywatelskie nie są w Polsce zagrożone” – głosi uchwała.

Słowo Polskie, 07.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code