Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Polskie MSZ jest zaniepokojone zaostrzeniem konfliktu na wschodzie Ukrainy. Komunikat

Polskie MSZ jest zaniepokojone zaostrzeniem konfliktu na wschodzie Ukrainy. Komunikat

Fot. qha.com.ua

MSZ RP z zaniepokojeniem odnotowało eskalację konfliktu zbrojnego na Ukrainie, potwierdzoną przez oceny Specjalnej Misji Monitorującej OBWE. Liczba naruszeń rozejmu w Donbasie osiągnęła poziom nienotowany od stycznia 2017 roku.

Wyrażamy oczekiwanie, że uzgodnione na forum Trójstronnej Grupy Kontaktowej zawieszenie broni, które wchodzi w życie 23 grudnia, będzie w pełni przestrzegane, a podejmowane próby deeskalacji nie zostaną zaprzepaszczone.
Czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia napięcia jest wycofanie przez Rosję swoich przedstawicieli ze Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (Joint Center for Control and Coordination, JCCC), które nastąpiło 19 grudnia 2017 roku.

Polska, mająca w Specjalnej Misji Monitorującej OBWE drugi co do liczebności kontyngent z państw UE, odczytuje ten krok jako kolejną próbę pogorszenia bezpieczeństwa pracy monitorów i dalszego ograniczenia możliwości wykonywania przez nich zadań w terenie. Wyrażamy nadzieję, że strona rosyjska podejmie decyzję o niezwłocznym powrocie do JCCC.

Wspólne Centrum Kontroli i Koordynacji utworzono w 2014 r. W jego skład wchodzą wojskowi reprezentujący Rosję i Ukrainę. Mechanizm spełnia ważną rolę w ograniczeniu napięcia oraz implementacji porozumień mińskich, szczególnie w kwestii wycofania broni ciężkiej, rozminowania oraz naprawy infrastruktury cywilnej wzdłuż linii kontaktu.

Słowo Polskie na podstawie informacji MSZ RP, 24.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code