Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polskie malarstwo sztalugowe w Winnicy

Polskie malarstwo sztalugowe w Winnicy

Wystawa obrazów znanego tarnowskiego plastyka Wacława Onaka została otwarta 10 czerwca w holu Winnickiej Rady Miasta. Malarstwo sztalugowie, które uprawia artysta z Małopolski, przyciągnęło uwagę mistrzów pędzlu z Winnicy, samorządowców, dyplomatów oraz przedstawicieli mediów.

Kilkadziesiąt obrazów, przedstawiających martwą naturę, namalowanych w ostatnich latach „z myślą m. in. o wystawie w podolskiej Winnicy”, jak zaznaczył sam Onak, stwarzają wrażenie harmonii i spokoju. Malarstwo tarnowskiego artysty nie krzyczy, jak dzieła impresjonistów, lecz nawołuje do więzi człowieka z naturą, uspokaja wzrok i umysł.

Gościa z Polski, który przybył do stolicy Podola wraz ze swoimi dwoma córkami, powitał jeden z zastępców Prezydenta miasta Winnicy Sergiusza Morgunowa. Słowa uznania dla polskiego malarza skierował także prezes winnickiego oddziału Krajowego Sojuszu Malarzy Leontij Hryniuk i inni dostojni goście.

Cieszę się, że mogę być tutaj z wami. Te obrazy, które tutaj widzicie, były namalowane dosłownie w przeciągu minionego roku i z myślą o was – mówił główny „winowajca” uroczystości Wacław Onak, mieszkający obecnie w Skrzyszowie pod Tarnowem. Malarz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego prace wystawiano we Włoszech, Francji, Belgii, Czechach i oczywiście w Polsce. Na Ukrainę dorobek Onaka trafił po raz pierwszy.

Pracujący na co dzień, jako plastyk miejski w Urzędzie Miasta Tarnowa Onak, został wyróżniony przez Tarnowską Fundację Kultury statuetką „Uskrzydlony” oraz medalem „Zasłużony dla województwa tarnowskiego”.
Wystawę obrazów Wacława Onaka można będzie oglądać w holu Winnickiej Rady Miasta do 24 czerwca.

Jerzy Wójcicki, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 12.06.16 r.