Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polskie lato w Barze na Podolu

Polskie lato w Barze na Podolu

W dniach od 19-go do 28-go sierpnia b.r. w Domu polskim w Barze gościła piętnastoosobowa grupa młodzieży, która wraz z opiekunami przyjechała z mołdawskiego miasta Bielce.

Ze strony ukraińskiej organizatorem pobytu młodych Mołdawian na Ukrainie była pani Małgorzata Miedwiediewa – dyrektor Domu Polskiego w Barze, zaś koordynatorem pobytu ze strony Mołdawii była pani Viktoria Koczurowska kierująca od czterech lat analogiczną placówką w Bielcach.

Przedsięwzięcie miało charakter kolonii letnich połączonych z nauką języka polskiego, zajęciami z zakresu animacji teatralnej, wycieczkami historyczno-krajoznawczymi i zajęciami integracyjnymi a sfinansowane zostało przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Gościom z Mołdawii towarzyszyła dwudziestoosobowa grupa młodzieży z Baru.

Dzień rozpoczynał się zazwyczaj od lekcji języka polskiego wzbogaconych o gry i zabawy lingwistyczne oraz wiadomości na temat symboliki narodowej, historii, geografii i współczesności Polski, które odbywały się w dwóch grupach – początkującej i zaawansowanej.

Dużym wyzwaniem dla młodzieży było uczestnictwo w warsztatach teatralnych prowadzonych przez młodych animatorów, którzy przyjechali z miasta partnerskiego Baru – Rybnika. Magda Musioł i Mateusz Nowak „skradli serca” młodych ludzi z Mołdawii i Ukrainy czego efektem była etiuda teatralna w oparciu o wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” i poezję Jana Brzechwy, której motywem przewodnim była podróż.Młodzież uczestniczyła w dwóch wycieczkach do miejsc, gdzie historia Polski splata się w sposób szczególny z historią Podola. W sobotę odwiedzili  Kamieniec Podolski i Chocim, zaś w niedzielę przeżywali chwile zadumy w czasie pobytu w klasztorze w Tywrowie.

Wizyta w Kamieńcu Podolskim to zwiedzanie wraz z przewodnikiem przepięknego Starego Miasta, Katedry, oraz Twierdzy Kamienieckiej. Z racji przypadającego w tym dniu Święta Niepodległości Ukrainy, na dziedzińcu twierdzy można było zobaczyć ludzi ubranych w historyczne mundury wojskowe oraz rekonstrukcję życia obozowego, co wprowadzało zwiedzających w zupełnie niesamowitą atmosferę. Chocim urzekł wszystkich przepięknym usytuowaniem nad Dniestrem oraz wspaniałą architekturą i historią toczących się tu walk.

Pobyt w Tywrowie miał zupełnie inny charakter. Młodzież zwiedzała znajdujące się w kompleksie klasztornym muzeum będące swoistym memoriałem pamięci ofiar reżimu stalinowskiego. Było to wstrząsające i niezapomniane przeżycie. Dzień zakończył się wspólnym spacerem po Winnicy, gdzie pożegnaliśmy Magdę i Mateusza, którzy wyjeżdżali już do Polski.

W czasie kolonii w Barze młodzież mołdawska i ukraińska miała również okazję uczestniczyć we wspólnych dyskotekach oraz poznawała elementy polskich i podolskich tradycji regionalnych. Nie obyło się bez prezentacji Domów Polskich w Bielcach i Barze oraz wspólnego muzykowania.

We wtorek wieczorem na tyłach Domu Polskiego zapłonęło pożegnalne ognisko. Był to początek pikniku kończącego pełne atrakcji letnie spotkanie kolonijne. Tego wieczora można było usłyszeć popisy wokalne solistów z Mołdawii i Ukrainy. Nie obyło się też bez tradycyjnego pieczenia kiełbasek oraz dyskoteki” pod gwiazdami”.

Udany pobyt młodzieży z Bielc w Barze podsunął organizatorom i uczestnikom interesujące pomysły dalszej współpracy między Domami Polskimi.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, Ukraina/Bar, 3 września 2019 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *