Jesteś tutaj: Home » inne » Polskie konsulaty na Ukrainie mają problem z nowymi ukraińskimi paszportami

Polskie konsulaty na Ukrainie mają problem z nowymi ukraińskimi paszportami

Źródło - newsmir.infoOd początku stycznia na Ukrainie trwa wydawanie paszportów zagranicznych nowego wzorca – biometrycznych, zawierających dane, które pozwalają zidentyfikować tożsamość na podstawie cech ciała.

Szczęśliwi mieszkańcy Ukrainy już zdążyli otrzymać pierwsze takie paszporty, które w przyszłości pozwolą jeździć do krajów Unii bez wiz, lecz pojawił się następujący problem – zagraniczne placówki dyplomatyczne na terenie tego państwa nie zostały odpowiednio poinformowane przez ukraiński resort spraw zagranicznych lub wewnętrznych o nowych dokumentach, wskutek czego wklejanie wiz do nowych paszportów nie jest na razie możliwe.

Ukraińska służba migracyjna, która jako jedyna ma prawo na wydawanie takich paszportów, twierdzi, że informowanie konsulatów nie leży w jej kompetencji. Zapewne ta dziwna sytuacja powinna w przeciągu kilku następnych tygodni się wyjaśnić. Bo na razie nowy paszport jest prawie bezużyteczny bez wklejonej wizy.

Wprowadzenie nowych paszportów biometrycznych było jednym z podstawowych warunków skasowania wiz do UE dla obywateli Ukrainy. Prezydent Poroszenko, który jako pierwszy otrzymał taki dokument twierdzi, że pozytywna decyzja może być podjęta już w maju bieżącego roku podczas szczytu w Rydze. Polski resort spraw zagranicznych jest mniej optymistyczny i prognozuje zniesienie wiz pod końca roku lub na początku następnego.

Słowo Polskie, 30.01.15 r.