Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Polskie kino patriotyczne podbija dawny Płoskirów

Polskie kino patriotyczne podbija dawny Płoskirów

Po ukończeniu studiów w Lublinie młody polonista Sergiusz Tołstichin wrócił na Podole do ojczystego Płoskirowa (m. Chmielnicki). W gimnazjum nr 2 prowadzi zajęcia z języka polskiego dla starszej młodzieży i osób dorosłych. Jego lekcje cieszą się wielką popularnością, frekwencja na nich zawsze dopisuje.

31 marca uczniowie i inne zainteresowane osoby wzięły udział w premierowym pokazie filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w Chmielnickim. Ten pokaz ten odbył się w OLA klubie – ośrodku nauczania języków obcych, wspaniale przystosowanym do podobnych imprez. Przed pokazem Sergiusz przedstawił 38 zebranym na sali widzom notkę biograficzną „żywej legendy” Solidarności. Następnie goście pogrążyli się w świat MO, łamania praw człowieka i atmosfery PRL lat 70-80 ubiegłego wieku. Czasami u nich pojawiało się złudzenie, że gdzieś już to widzieli… To co przeżyła Polska ponad 25 lat temu

Ukraina przeżyła dużo później – w latach 2013-2014. Część widzów, którzy przyszli na prezentację do OLA Klubu sami byli aktywnymi uczestnikami wydarzeń na Majdanach i wydarzenia, przedstawione w filmie „Wałęsa. Człowiek z Nadziei” przyjmowali bardzo personalnie.

Podobne pokazy, organizowane przez polonistę Sergiusza Tołstichilna będą odbywali się w Chmielnickim co miesiąc, wstęp wolny dla wszystkich chętnych.

Franciszek Miciński, 01.04.15 r.