Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Polskie groby w Żytomierzu posprzątane

Polskie groby w Żytomierzu posprzątane

W celu przygotowania Polskiego Cmentarza w Żytomierzu do przypadającego na 1 listopada Wszystkich Świętych oraz Zaduszek setki młodych ludzi wzięło udział we wspólnej akcji Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, która odbyła się na tej nekropolii w dniu 27 października.

Młodzież sprzątała zabytkową nekropolię, porządkowała groby, czyściła pomniki, wynosiła liście, przybliżając sobie historię rodzinnego miasta. Cmentarz Polski w Żytomierzu to jedna z najstarszych polskich nekropolii w Europie, której początki sięgają 1799 r.

Sprzątanie Polskiego Cmentarza jest bardzo ważną inicjatywą. W każdą ostatnią sobotę października  środowisko polskie w Żytomierzu dokłada wszelkich starań, a przede wszystkim serca i rąk do pracy, aby cmentarz wyglądał schludnie i pięknie. Warto nadmienić, że jest to stała tradycja Polaków w Żytomierzu.

Na nekropolii pracowały całe rodziny, dzieci, młodzież i dorośli uczący się języka polskiego w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej im. I. J. Paderewskiego przy ŻOZPU, Maria Piwowarska prezes Asocjacji Polskiej Młodzieży na Żytomierszczyźnie, uczniowie Szkół Średnich nr 27, 28 oraz nauczyciele Wiktoria Zubarewa, Anetta i Andrzej Piotrowicz, Irena Switelska, Wiktoria Rozbicka i Oksana Popatenko.

„Razem sprzątamy Polski Cmentarz, który jest miejscem historycznym, aby uczcić pamięć naszych przodków. Szczególną opieką otaczamy groby ojca słynnego pianisty i premiera Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego i jego przybranej matki, pierwszego polskiego lotnika Bronisława Maciejewicza, Dąbrowskich, Moniuszków, Czackich, Kraszewskich. W bieżącym roku udało się nam zakończyć rekonstrukcję pomnika światowej sławy kompozytora i pianisty, ucznia Franciszka Liszta – Juliusza Zarębskiego. Prace rekonstrukcyjne pomnika były możliwe przy wsparciu finansowym Senatu RP i Fundacji Wolność i Demokracja” – opowiada o wspólnym sprzątaniu Wiktoria Laskowska-Szczur, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie oraz organizator akcji.

Swoją obecnością sprzątających cmentarz zaszczycił konsul KG RP w Winnicy Sebastian Delura. Po sprzątaniu wpólnie zapalono i złożono na mogiłach znicze – światełka pamięci.

Modlitwą i zapaleniem znicza chcieliśmy uczcić tych wszystkich, którzy już odeszli, a którym tak wiele dziś zawdzięczamy…

Aleksander Piwowarski, www.zozpu.zhitomir.net, 30 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code