Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polskie drony Warmate dla Ukrainy kupują Litwini

Polskie drony Warmate dla Ukrainy kupują Litwini

Fot. mezha.media

Za pieniądze zebrane w ramach akcji społecznej Litwa kupi dla Ukrainy polskie drony Warmate – przekazał litewski resort obrony.

Wiceminister Vilius Semeszka rozmawiał w tej sprawie w Warszawie z przedstawicielami producenta dronów. „Cieszymy się na współpracę z Litwą” – powiedział dyrektor do spraw komunikacji Grupy WB Remigiusz Wilk.

Jak informuje w komunikacie litewski resort, „systemy mają być dostarczone przez polskiego producentów na przełomie października i listopada”, a „zapotrzebowanie na te drony zostało skoordynowane z Siłami Zbrojnymi Ukrainy”.

Pieniądze na zakup polskich dronów zebrał znany litewski dziennikarz telewizyjny i działacz społeczny Andrius Tapinas.

Nie jest to pierwsza akcja Tapinasa na rzecz Ukrainy. Z jego inicjatywy Litwini pod koniec maja zebrali 6 milionów euro na zakup tureckiego dronu Bayraktar, który już realizuje misje bojowe na Ukrainie.

„Cieszymy się na współpracę z Litwą” – powiedział Remigiusz Wilk, dyrektor do spraw komunikacji Grupy WB, producenta dronów. „Jesteśmy zadowoleni, gdy ktoś jest nimi zainteresowany i zbiera pieniądze na zakup polskich systemów. Z przyjemnością je dostarczymy” – dodał.

Produkowany przez spółkę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego system amunicji krążącej Warmate jest przeznaczony do zwalczania broni pancernej. System został opracowany przez Grupę WB i Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Pojedynczy dron może pozostawać w powietrzu przez 70 minut.

Walentyna Jusupowa za: tvn, 8 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code