Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » „Polskie bajanie”, czyli II edycja Międzynarodowego Konkursu „Bajka i legenda świata w życie nam się wplata”

„Polskie bajanie”, czyli II edycja Międzynarodowego Konkursu „Bajka i legenda świata w życie nam się wplata”

Celem konkursu jest wyzwolenie potencjału twórczego małych i dorosłych mieszkańców gmin, oraz integracja wszystkich środowisk biznesowych i twórczych, placówek oświatowych i kulturalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Chcemy pokazać lokalne wierzenia, przypomnieć wieczorowe bajania czy śpiewane kołysanki.

Chcemy, aby uczestnicy konkursu pokazali nam bajki i legendy znane w ich okolicy. My też chętnie je poznać.

Celem konkursu jest pokazanie wpływu bohaterów bajek i legend na nasze życie w młodzieńczym wieku i na starość, wywołanie wspomnień, pokazanie naszej rzeczywistości poprzez ich bohaterów a także pobudzenie wyobraźni Autorów do stworzenia nowych bohaterów.

Konkurs ma charakter otwarty. Kierowany jest do wszystkich:
– od maluszka po staruszka
– do dzieci i tych, którzy czują się dziećmi, czyli młodzi ciałem i duchem.

Konkurs ma za zadanie pokazać, jakie bajki znamy, pamiętamy, kochamy, jakich bohaterów naśladowaliśmy i naśladujemy teraz, jak na przestrzeni lat zmienia się podejście do bajek/baśni/legend, ich bohaterów, jak zmieniają się zarówno sami bohaterowie, jak i tło ich poczynań. A także jak ulega zmianie nasze spojrzenie na dawnych i współczesnych bohaterów. Którzy bohaterowie nie poddali się pędzącemu czasowi, a którzy przysnęli w pudłach, kufrach czy na półkach i zapomniał o nich świat.

Konkurs jak zwykle kładzie nacisk głównie na dowcip, kulturę i pozytywne skojarzenia (krytycyzm tak, krytykanctwu mówimy nie). Podchodzimy do tematu z humorem, dystansem.
Prace szkalujące, obrazoburcze, wyrażające niski poziom zarówno intelektualny, jak i artystyczny zostaną zdyskwalifikowane i tym samym nie będą brały udziału w konkursie.

Stało się już egminową tradycją, że zapraszamy do udziału w konkursie, którego tytuł jest przewrotny, wieloznaczny, wielokierunkowy.

Termin przyjmowania prac konkursowych do 31 grudnia 2015 roku – ogłoszenie  wyników styczeń 2016 roku. II edycja ma w tytule polskie bajanie – to bardzo ważny element konkursu.

Nadal chcemy poznać baśnie, legendy, bajki świata. Nadal chcemy zastanowić się nad ich wpływem na nasze życie. Ale ważne jest dla nas polskie bajanie, czyli stare lokalne legendy, baśnie, opowiadania, podania czy gawędy.  Najwyżej oceniane będą te prace konkursowe, które nawiązywać będą do polskich korzeni. Ciekawi jesteśmy, jaki ślad w naszym życiu pozostawiają bohaterowie dziecinnych lat? Na kim się wzorowaliśmy, kogo kochaliśmy, a kim nas straszono? Co z tego zostało w naszych wspomnieniach…

 

>>>> Regulamin konkursu <<<<

Słowo Polskie, 14.11.15 r.