Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski Senat uczcił 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego

Polski Senat uczcił 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego

Wystawa o Paderewskim w Senacia. Zdjęcia: Katarzyna CzerwińskaW 75. rocznicę śmierci „wybitnego polskiego pianisty, męża stanu i współtwórcy polskiej niepodległości” Senat przyjął uchwałę, w której podkreślono, że był on zarówno światowej sławy muzykiem, jak i wielkim patriotą.

W przyjętej jednogłośnie uchwale napisano, że Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wybitnemu polskiemu pianiście i kompozytorowi światowej sławy, mężowi stanu, współtwórcy polskiej niepodległości, premierowi Rzeczypospolitej Polskiej, zmarłemu 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku Senat Rzeczypospolitej Polski oddaje cześć jego pamięci.

Senatorowie przypomnieli, że Paderewski urodził się w 1860 r. w małej wiosce Kuryłówka na Podolu (niedaleko Winnicy), od dziecka przejawiał niezwykły talent muzyczny, wykształcenie zdobył w  najlepszych akademiach muzycznych w Europie, a jako wirtuoz i kompozytor bardzo szybko zyskał sławę i uznanie na całym świecie.

Koncertując i komponując znakomite dzieła muzyczne, on nigdy nie zapomniał o polskich aspiracjach Wystawa o Paderewskim w Senacia. Zdjęcia: Katarzyna Czerwińskaniepodległościowych, czego dowodem były zorganizowane pod jego patronatem uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Wychowany w patriotycznej rodzinie sprawy Ojczyzny przedkładał ponad inne. Przełomowy w działalności politycznej Paderewskiego był 1915 r., kiedy kompozytor wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko stał się ideowym przywódcą Polonii amerykańskiej i najgorętszym orędownikiem sprawy polskiej za oceanem. To dzięki Ignacemu Janowi Paderewskiemu prezydent USA Thomas Woodrow Wilson dowiedział się o sytuacji Polski pod zaborami i dramacie zniewolonych Polaków — czytamy w uchwale.

Po przyjęciu uchwały marszałek Stanisław Karczewski otworzył w gmachu Senatu wystawę „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) Polak Europejczyk, mąż stanu i artysta”. Na planszach przedstawiono m. in. reprodukcje portretów Paderewskiego, fragmenty teksów z jego „Pamiętników”, ilustracje z koncertu w Madison Square Garden w Nowym Jorku w 1932 r., artykuły z prasy zagranicznej.

Karczewski otwierając wystawę powiedział, że Paderewski jest niezwykle cenną postacią dla Polaków, wielkim patriotą, artystą i filantropem. Marszałek podkreślił, że Senat jest właściwym miejscem dla wystawy poświęconej Paderewskiemu, ponieważ sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą, a Paderewski był bardzo aktywny właśnie za granicą.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Niepodległości przy wsparciu Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 21.06.16 r.