Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

Polski Sejm uczcił minutą ciszy pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

W piątek 6 lipca posłowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej.

11- Okrucieństwo, które towarzyszyło tamtym wydarzeniom nie ma odzwierciedlenia ani w przeszłości, ani w przyszłych wydarzeniach. My, Polacy, powinniśmy w szczególności o tym pamiętać, że ta zbrodni udokumentowana, udowodniona, nie jest odpowiednio uszanowana na Ukrainie. Pamiętając o tamtych wydarzeniach i także pomni słowom, które widnieją na pomniku Ofiar Katyńskich, że >>nie o zemstę, a o pamięć wołają ofiary<<, zwracam się o uczczenie pamięci tych ofiar minutą ciszy – zaznaczył poseł Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według szacunków polskich historyków wskutek akcji, mianowanej „rzezią wołyńską” na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej zamordowano około 100 tysięcy Polaków. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Terror spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska, według szacunków polskich historyków, spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Według raportu „Ukraińcy o historii, kulturze i stosunkach polsko-ukraińskich” konflikt kozaczyzny z I RP znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu najważniejszych wydarzeń z historii relacji polsko-ukraińskich. Na drugim miejscu wymienione zostały walki i próby współpracy w latach 1918-1921, następnie zbrodnia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944, akcja „Wisła”, represje doznane przez oba narody od ZSRR i III Rzeszy i walka przeciw tym okupantom oraz pomoc Polski dla Ukrainy od 1991 r.

Słowo Polskie, dzieje.pl, 11.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code