Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Polski program Międzynarodowego Festiwalu Literackiego „Intermezzo”

Polski program Międzynarodowego Festiwalu Literackiego „Intermezzo”

Już drugi rok z rzędu Winnica gości unikatowy literacki festiwal „Intermezzo”. Poświęcony postaci i twórczości ukraińskiego pisarza Mychajła Kociubińskiego, czterodniowy program imprezy wyróżnia się starannie dopracowanym harmonogramem, pełnym wspaniałych gości jak z Ukrainy, tak i z zagranicy. Tradycyjnie, Polska zajmuje poczesne miejsce na tej imprezie.

Tegorocznym tematem festiwalu jest nawiązanie do tematyki morskiej, Krymu i Tatarów krymskich, a przede wszystkim do utworów Kociubińskiego odnoszących się do niepokojących zmian w życiu półwyspu, napisanych jeszcze 120 lat temu. Hasłem festiwalu bowiem jest „Prywatne morza, wspólne brzegi”. Czy stanie się Półudniowy Bug na 4 dni literackim morzem, pełnym zapewne zbędnych dyskusji, czytania najbardziej wyrazistych dzieł w połączeniu z wystawą teatralną, koncertami muzyków, podróżą statkiem, programem specjalnym dla dzieci, sprawdzamy już od jutra, 26 maja 2016 r.

Dzielić się swoją wizją na temat festiwalu, i jej znalezieniu w dziedzinie literatury, kina i teatru, będą działacze kultury z Polski, Czech, Irlandii, Armenii, Białorusi, i oczywiście Ukrainy. Z pełnym programem imprezy można się zapoznać na stronie internetowej. Czym natomiast podziwią eksperci z Polski winniczan i gości miasta?

Otóż, wśród zaproszonych działaczy kultury z Polski znajdą się pisarz i dziennikarz, laureat Literackiej Nagrody Unii Europejskiej Piotr Paziński, krytyk literacki urodzony na Podolu Grzegorz Jankowicz, pisarz Ryszard Kupidura. W pełnym programu polskiej części festiwalu należy sprawdzić dokładnie gdzie i kiedy odbędą się spotkania.

O przebiegu festywalu 26-29 maja 2016 r., jego ciekawostkach będziemy na bieżąco informować czytelników naszych mediów polskich na Ukrainie. Zachęcamy również do aktywnego udziału w nich. Oprócz tego, z pomocą nowej technicznej funkcji facebook będzie umożliwiona transmisja spotkań z udziałem polskich gości (dla dołączenia się do tego rodzaju aktywności zapraszamy do śledzenia za profilem winnickiego projektu 5 books, gdzie będzie udostępniona ta możliwość).

Organizatorem międzynarodowego festywalu „Intermezzo” jest NGO „Instytut Zarządzania Kulturą”, Rada Miasta Winnicy oraz Winnicki Literacko-Memorialne Muzeum im. Kociubińskiego.

Festiwal odbywa się pod patronatem burmistrza miasta Winnicy Sergija Morgunowa.

Inna Sandiuk, 25.05.16 r.