Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Polski piosenkarz i gitarzysta Tomasz Żółtko o wojnie na wschodzie Ukrainy

Polski piosenkarz i gitarzysta Tomasz Żółtko o wojnie na wschodzie Ukrainy

19 marca w Jeleniej Górze odbył się koncert muzyka, kompozytora i poety Tomasza Żółtko.

W ramach koncertu artysta poruszył wrażliwe tematy o przebaczeniu, związane m. in. z wojną, na przykład w piosence „Sara” – o dziewczynce Żydówce, która zginęła w obozie koncentracyjnym.

Jedna z piosenek Tomasza powstała pod wpływem emocji, związanych z wojną na wschodzie Ukrainy, spowodowaną rosyjską agresją. Poeta przed piosenką mówił, że choć nie ma on korzeni ukraińskich, ale fakt że giną niewinne ludzie, bardzo go porusza.

Tomasz Żółtko to muzyk, kompozytor, poeta, teolog i publicysta. Urodził się w 1962 r. w Gdańsku. Od 25 lat mieszka w Krakowie. Jest znany z takich utworów jak: „Kochaj mnie i dotykaj” – ballada, która w latach 90. podbiła listę przebojów, „Po prostu z Jezusem żyć”, „Bóg kocha chorych na AIDS”. To jedna z najbardziej barwnych i niekonwencjonalnych postaci współczesnej piosenki autorskiej. Jego ekspresja oddziaływa bardzo emocjonalnie na słuchaczach, nie rzadko nawet do leż. Jego twórczość pełna barw, zmusza do refleksji, krytycznego spojrzenia na siebie i otaczającą rzeczywistość.

Koncert w Jeleniej Górze zgromadził masę ludzi. Każdą piosenkę, nagradzano wielkimi „brawami”.

Cytat z piosenki „Kochaj mnie i dotykaj”:

„Dotykaj delikatnie, bezszelestnie ciepłem palców

Dotykaj aksamitnie, rzęs pokłonem, nie przestawaj

Dotykaj całowaniem i oddechem tak, jak lubisz

Dotykaj smugą włosów niby muślin, bólowi zadaj ból.”

Tomasz Żółtko wydał do tej pory trzynaście płyt oraz sześć zbiorów wierszy. Występuje w bardzo rożnych miejscach w klubach, teatrach, domach kultury, na chrześcijańskich imprezach w całej Polsce.

Mikołaj Bachur, 20.03.17 r.