Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Polski film „Zimna wojna” na ukraińskim festiwalu kina europejskiego

Polski film „Zimna wojna” na ukraińskim festiwalu kina europejskiego

Na Ukrainie w dniach 21-27 kwietnia br. odbył się bezpłatny online-festiwal kina europejskiego.

Program zawierał osiem filmów różnych reżyserów europejskich. Wśród  filmów znalazł się film polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” (2018 r.). Film zrealizowany w polsko-francusko-brytyjskiej kooprodukcji. To historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być razem oraz jednocześnie żyć bez siebie. W tle wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii, a także Paryżu.

„Zimna wojna” była wielokrotnie nagradzana  zarówno na polskich, jak i zagranicznych festiwalach. Na Festiwalu Filmowym w Cannes Paweł Pawlikowski został uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię. Film był trzykrotnie nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz czterokrotnie do Nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej. Film otrzymał również pięć statuetek podczas rozdań Europejskich Nagród Filmowych, zdobył też Złote Lwy oraz trzy inne wyróżnienia na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także siedem Polskich Nagród Filmowych.
Brytyjski dziennik „The Guardian” umieścił ten film na 7. miejscu na liście 50 najlepszych filmów dystrybuowanych w Wielkiej Brytanii w 2018.

Online-festiwal kina europejskiego już jest za nami, jednak dla osób zainteresowanych to okazja do zorganizowania przeglądu dobrego kina polskiego w domu.

Walentyna Jusupowa, 4 maja 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code