Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Międzynarodowy sąd w Hadze bada pozew Ukrainy przeciwko RF

Międzynarodowy sąd w Hadze bada pozew Ukrainy przeciwko RF

Źródło: http://nv.uaStrona rosyjska twierdzi w Hadze, że broń separatyści znaleźli w kopalniach.

– Główne źródło broni, z której korzystają „powstańcy” – to zapasy z czasów radzieckich, które pozostały na terenach Ukrainy. Znaczna część tych zapasów pozostawała w kopalniach Donbasu. Inną broń pozostawili ukraińscy żołnierze podczas ucieczki – twierdzi dyrektor departamentu MSZ Rosji illa Rogaczow w Międzynarodowym Sądzie ONZ w Hadze podczas pierwszego posiedzenia w sprawie „Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej”.

Od kilku miesięcy sąd w Hadze bada okoliczności rosyjskiej agresji zbrojnej na ukraińskim terenie. Strona ukraińska pragnie by międzynarodowy trybunał uniemożliwił dalszej eskalacji konfliktu na okupowanych terenach.

Przedstawiciel Ukrainy w sądzie w Hadze Olena Zerkal ma pewność, że Ukraina ma wysokie szanse w wygraniu procesu przeciwko Rosji.

Strona rosyjska podczas posiedzeń twierdzi, że agresja na Donbasie rozpoczęła się przez „przewrót w Kijowie” i nadal uważa, że na Ukrainie trwa „wojna domowa”.

Razem z tym Illa Rogaczow nie odniósł się do pytania, skąd u separatystów wzięła się nowoczesna rosyjska broń, wyprodukowana w ostatnich latach.

Słowo Polskie, 07.03.17 r.